Warsztaty edukacyjne w Muzeum Wsi Kieleckiej
w Tokarni

W dniu 4 maja 2014 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, której głównym celem był udział dzieci w warsztatach edukacyjnych. Przedszkolaki z grup: Biedronek  i Pszczółek uczestniczyły w warsztatach z garncarstwa, zaś dzieci z grup: Motylków i Muchomorków brały udział w warsztatach wycinanek etnograficznych. Przedszkolaki wraz z wychowawcami pod opieką przewodników zwiedzały także obiekty skansenu. Miały okazję obejrzeć wierną rekonstrukcję wsi kieleckiej. Poznały życie ludzi zamieszkujących tradycyjną staropolską wieś, ich codzienne zajęcia, zwyczaje i obrzędy. Z zaciekawieniem oglądały narzędzia pracy i wytwory sztuki ludowej. Zapoznały się z wyposażeniem wiejskich chat, zamieszkiwanych przez  zamożnych i ubogich chłopów. Zwiedziły kościół, sklep, aptekę, szkołę, dom zielarek, młyn, spichlerz, zakład stolarski i kuźnię. Podziwiały dwór szlachecki pochodzący z Suchedniowa i jego zabytkowe pomieszczenia: salon, sypialnię, kuchnię, spiżarnię, izbę czeladną i pokój służby. Największe wrażenie na naszych Milusińskich wywarły przepiękne, stylowe meble i komody z dekoracyjnymi naczyniami. Poznały zabawy i zwyczaje panujące w dawnej, wiejskiej szkole. Niewątpliwą atrakcją wycieczki był przejazd bryczką alejkami skansenu i wspólne ognisko z pieczeniem i pałaszowaniem kiełbasek.
Koszty wyjazdu, warsztatów i zwiedzania zostały sfinansowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego "Każdy ma prawo do swego miejsca w społeczeństwie - nowe oddziały integracyjne w przedszkolach dla dzieci z Gminy Kielce."
Dziękujemy.