Warsztaty edukacyjne w Centrum Nauki
„Leonardo Da Vinci”

W dniach 7 i 9 kwietnia, dzieci z naszego przedszkola brały udział w edukacyjnych warsztatach wyjazdowych, realizowanych w Centrum Nauki „Leonardo Da Vinci” w Podzamczu Chęcińskim. Obiekt jest drugim co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, centrum popularyzującym nowoczesną naukę poprzez zabawę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy „Świat Leonarda”, czyli trójwymiarowych modeli projektów Leonarda m.in. mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielkiego latawca czy machiny czasu. Ponadto wystawa zawiera reprodukcje obrazów „Ostatnia Wieczerzy” i „Mona Lisa” oraz mnóstwo interaktywnych stanowisk, dzięki którym można zapoznać z innymi wynalazkami tego piętnastowiecznego geniusza. Następnie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, gdzie mogły przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Podczas „warsztatów naprawdę przyciągających”, dzieci poznawały właściwości magnesów, ciekawostki o nich oraz wykonały doświadczenia umożliwiające zaobserwowanie działania pola magnetycznego. Na kolejnych zajęciach z wykorzystaniem mikroskopu, z dużym zainteresowaniem oglądały  „mały – wielki świat”. Nie zabrakło też czasu na zabawy w „kąciku zabaw”, a także przerwy na małą przekąskę. Przedszkolaki wracały z wycieczki pod ogromnym wrażeniem.

Koszty wyjazdu, warsztatów i zwiedzania zostały sfinansowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego "Każdy ma prawo do swego miejsca w społeczeństwie - nowe oddziały integracyjne w przedszkolach dla dzieci z Gminy Kielce."