"Karnawałowa podróż dookoła świata"

W dniu 03 lutego 2015 r. nasze Przedszkole odwiedzili Muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Goście zaprezentowali dzieciom koncert kameralny pt: „Karnawałowa podróż dookoła świata”,podczas którego zapoznali dzieci z dwoma instrumentami muzycznymi: gitarą akustyczną i akordeonem. Pani prowadząca koncert zaprosiła dzieci w podróż dookoła świata do miejsc, w których ludzie obchodzą karnawał organizując przeróżne bale i zabawy. W każdym kraju imprezy karnawałowe odbywają się w różny sposób oraz przy innych rytmach.
Dzieci dowiedziały się, że w Brazylii czas zabaw jest obchodzony bardzo hucznie. W Rio de Janerio tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, bogato zdobione stroje wychodzą na ulice, by bawić się przy muzyce bossa nova. Jest to muzyka zdecydowanie wolniejsza, cichsza oraz spokojniejsza od popularnej w tym kraju szybkiej samby. Argentyna natomiast słynie z gorącego i dynamicznego tanga. Ciekawe czy wszyscy wiedzą, że poleczka nie jest wcale polskim tańcem? Pochodzi bowiem od naszych południowych sąsiadów - z Czech. Przedszkolaki miały okazję zatańczyć do znanej już naszym rodzicom i dziadkom piosenki "Nazywają mnie poleczka". Włochy natomiast słyną z wytwornych balów maskowych. Popularnym tańcem w tym kraju jest walc. Ostatnim krajem jaki dzieci miały okazję poznać, dzięki muzyce naszych artystów, była Francja gdzie obok skocznego kankana znana jest również dość spokojna i cicha muzyka grana i śpiewana na ulicach. Podczas koncertu dzieci miały za zadanie określić nastrój wykonywanej muzyki, rozróżnić muzykę wolną i szybką, smutną i wesołą, cichą i głośną.
Koncerty muzyczne dla naszych dzieci to kontakt z żywą  muzyką. Dlatego też chcielibyśmy przede wszystkim rozbudzić zainteresowanie muzyką oraz nauczyć dzieci zachowania się na koncercie.