Spotkanie z Panią Bibliotekarką

W dniu 10 grudnia 2014 roku po raz kolejny gościliśmy w naszym Przedszkolu  Panią Edytę Pedrycz – Pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Pani Bibliotekarka przygotowała dla dzieci przepiękną i bardzo wzruszającą lekturę autorstwa Moniki Krajewskiej pt. „Mój młodszy brat.” Książka opowiada o pierwszoklasistce Zuzi, która ma dwóch braci – starszego Szymka i młodszego – Antosia, chodzącego do przedszkola, „…innego niż stare przedszkole Zuzi, bo Antoś ma zespół Dawna i musi mieć specjalną opiekę.” Dziewczynka bardzo kocha Antka i uwielbia się z nim bawić w wojnę poduszkową. Pewnego dnia Franek, nowy kolega Zuzi, wyśmiewał się z jej młodszego braciszka, nazywając go debilem. Niegrzeczny chłopiec nie tolerował dzieci z dysfunkcjami, zwłaszcza z zespołem Downa, bo ,,..można się od nich nauczyć brzydkich min…” przed czym przestrzegał go tata. Książka w prosty i przystępny dla dzieci sposób uświadamia czym jest tolerancja.
A my, nie zdradzając zakończenia, zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z tą jakże pouczającą lekturą.
Nasze Przedszkolaki z uwagą poznawały bajkową, lecz zarazem bardzo życiową historię bohaterów. Po przeczytaniu książki, Pani Edyta zapytała młodych słuchaczy, czy może są wśród nas dzieci niepełnosprawne i czy my wiemy jak się nimi opiekować i z nimi bawić. Odpowiedzi były celujące. Na zakończenie dzieci miały możliwość obejrzenia ciekawych, pięknie ilustrowanych książeczek.