Spotkanie z Górnikami

W dniu 26 listopada 2014, z okazji zbliżającej się ,,Barbórki”, gościliśmy w przedszkolu górników. Przybył do nas Generalny Dyrektor Kopalni Dolomitu ,,Lafarge” w Radkowicach Pan Marek Grabowski oraz Kierownik Kopalni Pan Mariusz Matusz. Naszą niespodzianką były przygotowane wcześniej galowe czapki z kolorowymi pióropuszami, w których dzieci i Pani Dyrektor przywitali Gości, prezentujących się w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska, jak wygląda czapka górnicza, szpada i topór – dziś spełniające funkcje paradne. Dowiedziały się, że czapka zwana czako posiada z przodu godło górnicze, na które składa się młot i krótki kilof – nieodłączne atrybuty górnika, potrzebne mu na co dzień w pracy. Pióropusz zdobiący czapkę, symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów, a kolor pióropusza, jest uzależniony od rangi górnika. Podczas spotkania zostaliśmy wprowadzeni w tajniki ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy górników. Padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które nasi goście starali się wyczerpująco odpowiedzieć. Niezwykłą atrakcją podczas spotkania była możliwość dotknięcia szpady i przymierzenia czapki górniczej. Uwieńczeniem spotkania było pamiątkowe zdjęcie i wspólny taniec przy piosence „W kopalni”, podczas którego górnicy byli „lokomotywami” a przedszkolaki „wagonikami”. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze. Dzieci podziękowały górnikom za wizytę i miłe spotkanie zaś nasi goście odwdzięczyli im się za zaproszenie drobnymi upominkami. Wszystkim Górnikom życzymy pomyślności oraz bezpiecznej i spokojnej pracy.