Wycieczka do gospodarstwa
eko-agroturystycznego „Stokrotka”
w Kapkazach

We wtorek  5 czerwca 2018 r. „Biedronki” i „Pszczółki” uczestniczyły w całodniowej wycieczce edukacyjno-rekreacyjnej do gospodarstwa Eko - agroturystycznego „Stokrotka”, położonego we wsi Kapkazy w Górach Świętokrzyskich. W ukrytej wśród zieleni urokliwej zagrodzie, przypominającej zaczarowaną chatkę, przywitali nas serdecznie bardzo mili Gospodarze. Pani Domu zaprosiła wszystkie Dzieci do wyrobienia i uformowaniu drożdżowo - kruchych bułeczek , które po upieczeniu mogły zabrać do domu. Następnie posiliły się niezliczoną ilością kanapek z surowców naturalnych, pochodzących z własnego gospodarstwa ekologicznego, a mianowicie: z białym serem, miodem, dżemem jabłkowym, powidłami śliwkowymi i jajkami na twardo. Odważniejsi spróbowali chleba ze smalcem, zagryzając go kiszonym ogórkiem. Po przekąsce Przedszkolaki odwiedziły zagrodę zwierząt gospodarskich. Poznały młodą krówkę o egzotycznym imieniu Mandarynka, kucyka Kajtka oraz młode króliki, które można było pogłaskać. Podziwiały także zwierzęta egzotyczne: pawie, kaczki, bażanty srebrne i bananowe, gęsi nilowe, ozdobne kurki - araukany. Niestety żółw ,,Tadeusz" wybrał się na poszukiwania żony i nie było go w gospodarstwie. Za to pieszczot domagał się kot Mruczuś, co Maluchy wykonały ochoczo i z nawiązką. Trzeba je było niezwłocznie zająć inną aktywnością, by nie zagłaskały kotka ,,na amen.” Z kolei w wiejskim warsztacie tkackim, pn. ,,Od ziarenka lnianego do ubranka gotowego" Gospodyni zademonstrowała kolekcję ręcznie haftowanych obrusów, obrazów ze sznurka, ozdób sporządzanych metodą origami, tkanych ubrań lnianych i chodników, będących świadectwem istnienia dawnych zawodów, zwyczajów i zajęć. Przedszkolaki przebrały się też w ludowe ubranka, w jakie dawno temu ubierano dzieci. Potem Pan Gospodarz zabrał nas na fascynującą przejażdżkę wozem drabiniastym do źródełka z krystalicznie czystą wodą. Po tak wielu atrakcjach na świeżym powietrzu, Dzieci z apetytem spałaszowały pieczone na grillu kiełbaski. Na zakończenie tej niesamowitej eskapady nasze Maluchy miały okazję spotkać także Babę Jagę z Łysej Góry, która wzbudziła wśród nich różne emocje. Okazało się jednak, że bardzo lubi Dzieci i nie zamierza zrobić im krzywdy. Przed powrotem do Kielc Biedronki i Pszczółki delektowały się jeszcze smakowitym deserem, a mianowicie przepysznymi faworkami i domowym malinowym kompotem.To była wycieczka pełna niespodzianek, wspaniałej nauki i zabawy oraz odpoczynku na łonie natury. Piękna pogoda, zdrowe powietrze, swojskie jedzenie i moc atrakcji sprawiły, że zachowamy ten dzień na długo w pamięci.

Swojskie jadło

Wycieczka na ludowo