Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
„Szkoła wrażliwości” w Kapkazach

W środę 6 czerwca 2018 r. nasze Starszaki: „Motylki”, „Stokrotki” i „Muchomorki”, uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Szkoła wrażliwości”, położonego we wsi Kapkazy w Górach Świętokrzyskich. Przedszkolaki znalazły się w niezwykle urokliwym, pełnym zieleni miejscu, stwarzającym możliwość kontaktu z naturą oraz sztuką. Na Dzieci czekała moc atrakcji. Najpierw przemili Gospodarze zaprosili wszystkich do teatru (zorganizowanego w stodole), na zabawny spektakl pt.: „O diable i babie”- oparty na motywach świętokrzyskich bajek i legend, który dostarczył Dzieciom wiele wrażeń i emocji. Następnie nasi Milusińscy podzieleni na mniejsze grupy wzięli udział w warsztatach ceramicznych: „Glinione cudoki” - w pracowni zaaranżowanej w kamiennej obórce krytej strzechą, w ramach których każdy uczestnik lepił z gliny zwierzątka według instrukcji „Mistrza.” Wypalone w piecu wytwory prac Dzieci będą wspaniałą pamiątką z wycieczki. Kolejnym punktem programu było „Laboratorium swojskiego smaku” w „świętokrzyskiej zagrodzie”, gdzie Dzieci poznały proces wyrabiania i pieczenia podpłomyków bezpośrednio na płycie pieca. Wszystkim bardzo smakowały te tradycyjne placuszki przygotowane z żytniej mąki, otrąb, ziół i wody, tym bardziej, że każdy Przedszkolak mógł własnoręcznie uformować swój podpłomyk i obserwować jak piecze się na rozgrzanej blasze. Po przekąsce Dzieci zwiedziły zagrodę. Zajrzały do obory, gdzie odpoczywały koza i krowa, do kurnika gdzie urzędowały kury na grzędzie, zobaczyły stodołę z zapasem słomy i siana, a także poznały udomowioną leśną sarenkę. Podczas chwil wytchnienia na łonie natury, przemili Gospodarze ugościli nas domowym ciastem i kompotem z owoców. Bardzo interesujące były też kolejne warsztaty - „Zielichy” - powiązane tematycznie z wiedzą o roślinach i ich zastosowaniu w codziennym życiu. Wraz z „wiedźmą”, czyli... „mającą wiedzę”, Przedszkolaki przygotowały woreczki z ziołami oraz zaparzyły herbatkę z zebranych roślin. Ponieważ sprzyjała nam cudowna pogoda, eskapada zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek na grillu i odpoczynkiem przy piknikowych stołach. Starszaki wróciły do przedszkola pełne wrażeń i pozytywnej energii. Była to niewątpliwie niezwykle interesująca i pouczająca podróż do „Szkoły wrażliwości”.

Spektakl "O diable i babie"

"Glinione cudoki"

"Laboratorium swojskiego smaku"