Akcja
,,Cała Polska Czyta Dzieciom”

W ramach dorocznej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w dniach od 26 lutego 2018r do 2 marca 2018r odbywały się w naszym przedszkolu ciekawe zajęcia edukacyjne. Odwiedzili nas również Wyjątkowi Goście. Kampania ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” podnosi świadomość Rodziców i Nauczycieli na temat potrzeby czytania Najmłodszym tekstów literackich i spędzania z Nimi wolnego czasu, jako warunku Ich wszechstronnego rozwoju. Do wspólnego czytania książek zachęcała Dzieci Pani Hanna Świętnicka - aktorka Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach. Pomogły Jej w tym przedsięwzięciu teatralne lalki: kukiełka, pacynka i tzw. lalki płaskie. Pani Hania przygotowała wraz z Dziećmi krótką inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt: ,,Kwoka," co wywołało u nich wiele radosnych przeżyć. Wykorzystując swój aktorski talent przeczytała utwór Juliana Tuwima ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb" - angażując wcześniej Dzieci do wykonania potrzebnych rekwizytów. Przedszkolaki wykazały się niezwykłą pomysłowością, wrażliwością i umiejętnością odbioru oraz przekazu tekstów literackich. W kolejnym dniu  uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Świat dźwięku i dotyku,” podczas których poznaliśmy zasady codziennego funkcjonowania osób niewidomych. Panie z Tyflopunktu ,,Fundacji Szansa dla Niewidomych” zapoznały  nas z alternatywnym sposobem czytania książek metodą Braill'a oraz z „dotykowymi” obrazkami, które okazały się niezwykle ciekawymi sposobami poznawania otaczającego świata. Podczas zajęć Dzieci mogły przez chwilę wczuć się w role osób z uszkodzonym narządem wzroku. Z opaskami na oczach próbowały chodzić z białą laską, nalewać wodę do kubeczka, grać w piłkę. Po warsztatach Panie z Fundacji wyświetliły Dzieciom bajkę ,,Calineczka,” czytając opis do kolejnych slajdów  z wykorzystaniem notatnika brajlowskiego, co wzbudziło wśród Dzieci wielkie zaciekawienie. W środę 28 lutego odwiedzili nas najbardziej kochani przez Dzieci Goście - czyli Rodzice i Dziadkowie, którzy przeczytali Przedszkolakom fragmenty pięknych bajek  z bogatej literatury dziecięcej. Byli to: w grupie Biedronek - Pan Tomasz Tomaszewski, w grupie Pszczółek - Panie: Ilona Ciołak i Patrycja Hajduk oraz Państwo Elżbieta i Roman Mikinia, w grupie Motylków i Stokrotek - Panie: Ewa Krzywda, Julita Lewandowska, Agnieszka Woś oraz Panowie: Tomasz Nowak i Tadeusz Zych, w grupie Muchomorków - Panie: Joanna Musiał i Marta Ślęzak. Wszystkim wspaniałym Gościom czytającym Dzieciom bajki serdecznie dziękujemy. W czwartek  1 marca 2018r gościliśmy w przedszkolu Panią Edytę Pedrycz, pracownika Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, z którą współpracujemy od wielu lat. Pani Edyta opowiedziała Dzieciom na czym polega praca bibliotekarza, zapoznała Je z ciekawymi propozycjami literatury dziecięcej. Krzewiąc wśród Dzieci ideę integracji społecznej przeczytała Im utwór Aleksandry Chmielewskiej pt.:"Żywe srebro," poruszającą bajkę psychoedukacyjną, która wprowadziła Dzieci w świat Hani, dziewczynki z problemem   ADHD i pomogła Im poznać, zrozumieć i zaakceptować inność kolegów. Na zakończenie tygodnia wspólnego czytania odwiedził nas w przedszkolu Pan Bogdan Wenta - Poseł do Parlamentu Europejskiego, wcześniej piłkarz ręczny i Trener Reprezentacji Polski. Zgodnie z zasadą ,,coś dla ciała i dla ducha” odbyły się w pierwszej kolejności zmagania sportowe. W trakcie rywalizacji każdy Przedszkolak miał okazję wymienić rzuty piłką z byłym Selekcjonerem Reprezentacji Polski, a nawet zdobyć punkt, strzelając gola. Następnie Pan Bogdan (ujawniając swoje wyjątkowe zdolności aktorskie) przeczytał Dzieciom ulubione bajki: ,,Ali Baba i 40 rozbójników", ,,Kot w butach" oraz ,,Wilk i siedem koźlątek". Były to wyjątkowe spotkania - pełne niezapomnianych, czytelniczych wrażeń, za które z całego serca dziękujemy naszym Wspaniałym Gościom. Cieszymy się, że każdego roku możemy tak aktywnie uczestniczyć w kampanii ,,Cała Polska Czyta Dzieciom.” Do zobaczenia za rok!

Czytamy z Aktorem Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach

Czytamy Braille'm z Przedstawicielami Fundacji Szansa Dla Niewidomych