Koncert Kameralny
„Kolędowa Mapa Świata”

W dnu 11 grudnia 2017r. uczestniczyliśmy w Koncercie Kameralnym „Kolędowa Mapa Świata,” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Wraz z naszymi Gośćmi udaliśmy się w muzyczną podróż do różnych zakątków Ziemi, w poszukiwaniu tradycji i niepowtarzalnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. W tej wyprawie towarzyszył nam fortepian, saksofon, dzwonki i piękny śpiew wokalistów. Jako pierwsza zabrzmiała nastrojowa, polska kolęda „Wśród nocnej ciszy,” autorstwa ks. Michała Marcina Mioduszewskiego, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Następnie wysłuchaliśmy popularnej amerykańskiej piosenki bożonarodzeniowej, ze słowami i muzyką Katherine K. Davis,  ,,The Little Drummer Boy.” Jej tekst nawiązuje do legendarnej opowieści o małym chłopcu, który nie mając nic do złożenia w darze Dzieciątku Jezus, zagrał Mu za zgodą Matki Bożej na bębenku. Za muzyczny podarek  malutki Jezus podziękował doboszowi pięknym uśmiechem. W Ameryce zatrzymaliśmy się na dłużej. Tym razem w radosny nastrój wprawił nas znany wszystkim Dzieciom utwór Lorda Jamesa Pierponta „Jingle bells,” pochodzący z USA, w czasie którego chętne Przedszkolaki mogły wcielić się w role pomocników Świętego Mikołaja i reniferów, akompaniując na tamburynie, marakasach i janczarach. Z Ameryki zawędrowaliśmy do Francji słuchając utworu w języku francuskim, którego tytuł w polskim tłumaczeniu brzmi „Nad Betlejem w cichą noc.” Wysłuchaliśmy także pięknej pieśni w języku hiszpańskim „Esta noche nace el nińo,” czyli ,,Dziecko rodzi się dziś wieczorem.” Zagościliśmy również u naszych zachodnich Sąsiadów, słuchając pięknej kolędy „Cicha noc” w języku niemieckim, a następnie w języku polskim, kończąc muzyczną wędrówkę po Świecie w naszej Ojczyźnie, w iście bożonarodzeniowym nastroju. W ten oto sposób, mogliśmy poczuć cudowną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, których jedną z piękniejszych tradycji jest przecież śpiewanie kolęd.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie i przy tej okazji składamy życzenia zdrowia, pogody ducha i jeszcze wielu tak pięknych koncertów.