Dzień Aktywnej Rehabilitacji

W dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Promując wśród Dzieci ideę, że ,,Każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi,” już po raz czwarty zorganizowaliśmy w naszym Przedszkolu Dzień Aktywnej Rehabilitacji. Z tej okazji odwiedzili naszą placówkę zaprzyjaźnieni z nami Instruktorzy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji /FAR/, która realizuje i rozwija kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, bez względu na ich wiek. Fundacja pod kierownictwem Pani Ewy Sałaj organizuje różnego rodzaju warsztaty, wykłady, gry zespołowe, zabawy integracyjne, treningi i spotkania. Instruktorzy FAR, Pani Agata Mazur-Czupryńska i Pani Dagmara Pietrasik  przeprowadziły w sali wielofunkcyjnej warsztaty, w których  uczestniczyły wszystkie Przedszkolaki. Wspaniałą niespodziankę sprawili nam podczas spotkania Wyjątkowi Goście. Odwiedził nas Absolwent naszego przedszkola, Kacperek Ciosek , wraz z Mamą - Panią Dorotą. W trakcie godzinnego spotkania dowiedzieliśmy się dokładnie, z jakich części składa się wózek dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Chętne Dzieci doświadczyły tego, że niełatwo jeździ się na wózku slalomem do przodu, a tym bardziej do tyłu. Jednak patrząc na umiejętności Kacperka wydawało się, że to nic trudnego. W kilkuosobowych grupach Dzieci składały z puzzli obrazki wózków inwalidzkich. Podsumowaniem warsztatów był test ze znajomości profesjonalnych nazw części składowych wózka, który Przedszkolaki rozwiązały celująco. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ilustrację tematyczną do samodzielnego pokolorowania. Spotkanie pozwoliło Dzieciom inaczej spojrzeć na niepełnosprawność swoją i innych osób. Warsztaty uświadomiły nam, że pomimo ograniczeń zdrowotnych możemy razem się bawić i wspólnie podejmować różnego rodzaju aktywności. Dziękujemy  Instruktorom FAR  za poświęcony czas, a Kacperkowi za pamięć i prezentację swoich umiejętności. To było bardzo interesujące przeżycie. Do zobaczenia za rok!