WYCIECZKA DO PASIEKI RODZINNEJ
"MIODY NAPĘKOWSKIE"

W dniu 10 października 2017r. Starszki z grup: „Motylków,” „Stokrotek” i „Muchomorków” wybrały się na wycieczkę do Pasieki Rodzinnej „Miody Napękowskie” w gminie Bieliny. Pragniemy dodać, że dzięki współpracy z Ligą Ochrony Przyrody otrzymaliśmy dofinansowanie do przejazdu autokarem. Pasieka prowadzona jest na bazie pszczelarskich tradycji rodzinnych przez Państwa Martę i Ireneusza Bęben i została włączona do Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej specjalnością są miody spadziowe z drzew iglastych, rosnących w sercu Gór Świętokrzyskich. Gospodarze podczas oprowadzania po pasiece, w niezwykle ciekawy i przystępny dla Dzieci sposób opowiadali o swoich „małych podopiecznych” i ich świecie. Wizyta została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, pod wodzą Pana Ireneusza, Przedszkolaki poznały budowę i wyposażenie ula, ciekawostki z życia pszczół oraz tajemnice powstawania miodu. Duże zainteresowanie wzbudziły narzędzia pszczelarskie takie jak: podkurzacz, w którym gospodarz rozpalił próchno aby Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć ale i poczuć w jaki sposób działa urządzenie do odymiania pszczół; dłuto używane do podważania sklejonych ramek i zmiotki. Wiele radości sprawiło Przedszkolakom samodzielne wybieranie miodu z ramki za pomocą odsklepiacza widelcowego. Niewątpliwą atrakcją było aktywne uczestniczenie w „odwirowywaniu” miodu z ramek. Jak na prawdziwych pszczelarzy przystało, Dzieci wykonały tę  pracę w specjalnych kombinezonach i kapeluszach z siatką ochronną. Pan Ireneusz wykazał się dużą cierpliwością i poczuciem humoru, odpowiadając na ogrom pytań zadawanych przez naszych Milusińskich. W drugim etapie, pod opieką przemiłej Pani Marty, rolę pszczół w przyrodzie przybliżyła Dzieciom prezentacja multimedialna, poparta sztucznymi okazami pracowitych owadów, a także specjalne okulary, dzięki którym Przedszkolaki sprawdziły w jaki sposób widzą świat nasze przyjaciółki pszczółki, co wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. Podczas warsztatów edukacyjnych Dzieci wykonały ciekawe prace: pokolorowały postacie pszczół na ilustracjach i stworzyły papierowe kwiatki z pręcikami. Jednak najwięcej entuzjazmu wywołało samodzielne wytworzenie świecy z wosku pszczelego. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć degustacji owocu pracy tych wspaniały owadów. A wszystkie miodki były... hmm, palce lizać. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za cenną lekcję szacunku do przyrody, wspaniałe wielozmysłowe doznania oraz jak na „Pasiekę Rodzinną” przystało - iście rodzinną atmosferę. Mamy nadzieję na kolejne owocne spotkania z ,,Pszczółkami.”