Warsztaty edukacyjne z Panią Dietetyk z MKC i Panią Pielęgniarką z podmiotu medycznego MarioMed

W ramach profilaktyki i promocji zdrowia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty edukacyjne z udziałem Pani Dietetyk i Pani Pielęgniarki. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeby zdrowego odżywiania, dlatego realizując w przedszkolu zajęcia w ramach ,,kolorowych dni” nie tylko uświadamiamy Dzieciom jak należy komponować swój jadłospis aby postępować z korzyścią dla zdrowia, lecz także  przygotowujemy wspólnie zdrowe sałatki i przekąski. Aby pogłębić świadomość Dzieci w tym zakresie, zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią Monikę Więckowską, dietetyka z Miejskiej Kuchni Cateringowej świadczącej usługi żywieniowe w naszej placówce. Podczas spotkania w dniu 14 marca 2019r. nasi Milusińscy dowiedzieli się, na czym polega praca dietetyka oraz poznali podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Pani Monika zapoznała nas z nową Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać spożycie słodyczy i słodkich napojów a w zamian wzbogacać dietę większą ilością warzyw i owoców, oraz w jaki sposób jakość żywności wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Poznaliśmy także 10 zwięzłych zasad stanowiących punkt wyjścia do planowania żywienia. Ciekawym podsumowaniem warsztatów były zajęcia w grupach, podczas których Dzieci samodzielnie ułożyły Piramidę Zdrowego Żywienia z gotowych elementów. W dniu 15 marca 2019 r. zajęcia z Dziećmi przeprowadziła Pani Katarzyna Figiel, pielęgniarka zatrudniona przez Podmiot Medyczny MarioMed, świadczący na terenie naszej placówki usługi medyczne w zakresie świadczeń gwarantowanych, dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej nad Dziećmi w wieku przedszkolnym. Pani Kasia ubrana w pielęgniarski fartuch i czepek, opowiedziała Przedszkolakom o wykonywanym przez siebie zawodzie i o tym, że jest to praca trudna ale jednocześnie przynosząca wiele radości i satysfakcji. Podczas warsztatów Dzieci dowiedziały się w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom, np. poprzez zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania oraz jak należy dbać o zdrowie, ubierając się odpowiednio do warunków atmosferycznych. Przedszkolaki ze skupieniem i uwagą słuchały jak ważna dla zdrowia jest aktywność  fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu. Pani Pielęgniarka poruszyła także temat zdrowego odżywiania, a zwłaszcza konieczności spożywania dużej ilości warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi wielu witamin. W ciekawy dla Dzieci sposób przekazała informacje na temat podstawowych zasad higieny, czyli potrzeby szczotkowania zębów minimum 3 razy dziennie oraz mycia rąk przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, powrocie do domu czy przyjściu do przedszkola. Zaprezentowała Przedszkolakom wyposażenie apteczki oraz rekwizyty potrzebne w codziennej pracy pielęgniarki i wyjaśniła do czego one służą. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć stetoskop, przyrząd do mierzenia ciśnienia, jednorazowe strzykawki, bandaże, maseczki i termometr. Demonstracja stetoskopu i możliwość posłuchania bicia serca oraz sposób zakładania opatrunku wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród Najmłodszych. Pani Kasia zmierzyła temperaturę i bandażowała ręce chętnym Dzieciom. Podczas zajęć Przedszkolaki dowiedziały się, że dla zachowania bezpieczeństwa nie mogą samodzielnie przyjmować lekarstw, gdyż bardzo często przypominają one wyglądem cukierki i łatwo wówczas o tragiczną w skutkach pomyłkę. Dzieci bardzo chętnie udzielały odpowiedzi na pytania, wykazując się obszerną wiedzą na temat zdrowej żywności, higieny i promocji zdrowia. Na zakończenie warsztatów Pani Kasia podarowała Przedszkolakom maseczki i kolorowe naklejki z napisem ,,Dzielny Pacjent.” Spotkania z Panią Pielęgniarką i Panią Dietetyk były dla małych słuchaczy interesujące i bardzo pouczające. Dzieci utwierdziły się w celowości przestrzegania zasad higieny i doboru właściwej diety w drodze do zdrowia. Przedszkolaki złożyły Gościom serdeczne podziękowania za interesujące spotkania i wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia.

Poznajemy ciekawy zawód pielęgniarki

Wiem co jem -spotkanie z dietetykiem