Akcja
„Cała Polska Czyta Dzieciom”

Nasze przedszkole od lat promuje wśród Dzieci ideę czytelnictwa, uczestnicząc aktywnie w Akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom.” W związku z tym w dniach od 25 lutego do 1 marca 2019r. odwiedzili nas w przedszkolu wyjątkowi Goście. W poniedziałek 25 lutego 2019r. zawitała do przedszkola Pani Edyta Pedrycz, pracownik Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, z którą współpracujemy od wielu lat. Pani Edyta opowiedziała Dzieciom na czym polega praca bibliotekarza i zapoznała Je z ciekawymi propozycjami literatury dziecięcej, promującej wolność i niepodległość języka ojczystego. Chcąc przybliżyć Przedszkolakom ideę patriotyzmu, przeczytała Maluszkom z grup: Motylków i Biedronek książkę pt.: ,,Polska,” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, natomiast Starszakom z grup: Pszczółek ,Muchomorków i Krasnali zaprezentowała książkę autorstwa Jana Ołdakowskiego ,,Mój Pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego.” Do wspólnego czytania książek  zachęciła Dzieci także Aktorka Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach, Pani Beata Orłowska, która w dniu 26 lutego 2019r. przeprowadziła z Dziećmi warsztaty teatralne, w ramach których zapoznała Je z tajnikami pracy reżysera i aktora lalkarza. Z aktorską swadą i grą sceniczną wcielała się w rolę babci, wróżki czy królewny, przypominając Dzieciom piękne bajki. Zaprezentowała również Przedszkolakom znane Im ze spektakli teatralnych lalki, którymi Dzieci mogły poruszać i wczuć się w rolę aktorów. W dniu 27 lutego 2019r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” nasi Milusińscy wzięli udział w wycieczce do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie obejrzeli sztukę Magdaleny Mrozińskiej pt.: „Zmruż oczko,” zrealizowaną na motywach baśni Hansa Christiana Andersena, w reżyserii - Przemysława Żmiejko. Czy spektakl spodobał się Dzieciom, dowiedzą się Państwo po przeczytaniu sprawozdania z wizyty w Teatrze. W dniu 28 lutego 2019r. zawitali do nas najbardziej kochani przez Dzieci Goście - czyli Rodzice, którzy przeczytali Pociechom fragmenty pięknych książek z bogatej literatury dziecięcej. W zajęciach uczestniczyli: w grupie Motylków Panie: Beata Dobosz i Anna Wydrych, w grupie Biedronek Panie: Dobrochna  Szlesińska-Koryto i Ilona Ciołak oraz Pan Artur Bochniak, w grupie Pszczółek  Pani Patrycja Hajduk oraz Pan Damian Kamiński, natomiast w grupie Muchomorków i Krasnali Panie: Beata Ślusarz i Marlena Pasik. Wszystkim wspaniałym Gościom czytającym Dzieciom bajki serdecznie dziękujemy. Na zakończenie akcji wspólnego czytania przybył do przedszkola w dniu 1 marca 2019r. wyjątkowy Gość. Zaszczycił nas swoją obecnością Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Pan Marcin Różycki, który z prawdziwie aktorskim zacięciem i poczuciem humoru przeczytał Dzieciom piękne wiersze Jana Brzechwy. Kampania ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” podnosi świadomość Rodziców i Nauczycieli na temat potrzeby czytania Dzieciom tekstów literackich i spędzania z Nimi wolnego czasu, jako warunku Ich wszechstronnego rozwoju. Mamy nadzieję, że spotkania z przedstawicielami różnych zawodów pozwoliły uświadomić Najmłodszym, że czytając książki można zostać w życiu kimś wyjątkowym i tak jak nasi Goście, być zapraszanym do przedszkola aby czytać Dzieciom bajki. Ufamy, że cykl zajęć edukacyjnych dostarczył naszym Milusińskim wspaniałych i niezapomnianych wrażeń czytelniczych.

Tajemniczy Gość z Miejskiej Biblioteki Publicznej

Warsztaty Teatralne z Aktorem Teatru Kubuś