Wigilia
„A gdy zabłyśnie gwiazdka w błękitnej dalekości,
będziemy z sobą dzielili opłatek, symbol miłości...”

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to szczególne wydarzenie w polskiej  historii i kulturze. W naszym Przedszkolu zgodnie z podtrzymywaną od wielu lat tradycją, czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wzbogacony koncertami muzycznymi, warsztatami plastycznymi i świątecznymi występami Dzieci, odgrywa szczególną rolę. Sprzyja bowiem poznawaniu i kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych, budowaniu świątecznego nastroju, integrowaniu Dzieci oraz budzeniu więzi rodzinnych i społecznych. W dniu 21 grudnia 2018r, w świątecznie udekorowanej sali, na tle pięknej bożonarodzeniowej scenografii Starszaki z grupy Muchomorków i Krasnali opowiedziały Przedszkolakom i Pracownikom Przedszkola historię narodzin Pana Jezusa w ubogiej szopce w Betlejem. Śledząc z zapartym tchem losy Bohaterów oraz słuchając wspaniałych kolęd mogliśmy odczuć, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich, obdarzając nas swoją maleńką miłością. Wyjątkowy nastrój i wzruszenie udzieliły się wszystkim obecnym. Za wspaniały występ i towarzyszące mu emocje nagrodziliśmy Dzieci i Wychowawców gromkimi brawami. Po spektaklu wszystkie Przedszkolaki udały się do swoich sal, gdzie wspólnie z Paniami zasiadły do pięknie przygotowanego stołu wigilijnego. W blasku świec i świateł choinki złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Nie mogło zabraknąć białego opłatka, który łamaliśmy z wielką powagą. To niezwykle wzruszający moment, który pozostaje w pamięci Dzieci na długie lata. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej przy stole nakrytym białym obrusem, na którym nie zabrakło słodkości i owoców, które przygotowali Rodzice. Nasze Przedszkole nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jest to nie tylko czas wystawiania Jasełek, kolędowania, ale także wspólne ,,ubieranie” choinki i ozdabianie przedszkola symbolami świątecznymi. Wigilia, w której uczestniczą wszystkie Dzieci jest ukoronowaniem tych wspaniałych, cudownych chwil, dzięki którym nawiązujemy przyjaźń i wzmacniamy bliskie i serdeczne relacje z innymi ludźmi.