Dzień Górnika

Barbórka – to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia w dniu Świętej Barbary, patronki trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To dzień, który przypomina nam o trudnej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Kultywując tradycję pięknego górniczego święta, Nauczyciele w dniu 5 grudnia 2018r. przeprowadzili w każdej z grup przedszkolnych zajęcia dydaktyczne, związane tematycznie z pracą górników. Wyjaśniali Dzieciom etapy powstawania węgla oraz znaczenie pojęć typu: ,,pyrlik’’, ,,park maszynowy’’, ,,odstrzał’’, ,,metoda odkrywkowa.’’ Przedszkolaki oglądały zdjęcia kopalni węgla kamiennego i brunatnego oraz pracujących w niej górników, zwracając uwagę na używane przez nich narzędzia i maszyny, które pomagają im w pracy. Oglądały również zdjęcia przedstawiające górnika w stroju roboczym i w pięknym galowym mundurze. Dzieci dowiedziały się również, że czapka górnika nazywana czako, przypomina dawną sztywną czapkę górniczą, a kolor pióropusza zdobiącego górnicze czako i dodającego górnikom splendoru, związany jest z pełnioną w kopalni funkcją. Tak więc biały kolor przypisany jest osobom dozorującym ruch zakładu górniczego - czyli sztygarom i inżynierom, zielony - dyrektorom generalnym i górniczym, czarny - szeregowym górnikom, czerwony - członkom orkiestry dętej, zaś czerwono-biały kapelmistrzom górniczej orkiestry. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały legendy o patronce górników Św. Barbarze. Poznały godło górników, którymi są podstawowe narzędzia pracy: perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), które służyły do rozbijania węgla i drążenia szybów. Dzieci dowiedziały się również, że barwami górników jest: zieleń, symbolizująca tęsknotę za kolorystyką lasów i pól oraz czerń, symbolizująca ciemności podziemia. Wiersz ,,Węglowa rodzinka” pomógł Dzieciom odpowiedzieć na pytanie: do czego ludzie wykorzystują węgiel? ,,(…) To węglowa jest rodzina: parafina, peleryna, duża piłka w białe groszki i z apteki proszek gorzki, i ołówek w twym piórniku, i z plastiku sześć koszyków, gąbka, co się moczy w wodzie, i benzyna w samochodzie, czarna smoła, biała świeca to rodzinka węgla z pieca (…)” Wszystkie Przedszkolaki wykonały także ciekawe i pomysłowe prace plastyczne związane z tematyką Barbórki, które uświadomiły Im, że praca w kopalni jest bardzo trudna i niebezpieczna ale też bardzo ważna i szanowana przez inne grupy zawodowe. Wszystkim Górnikom, Pracownikom kopalni i Ich Rodzinom życzymy dużo zdrowia, szczęścia oraz spokojnych i bezpiecznych dni.