Koncert Kameralny
,,Śpiewajmy Maleńkiemu’’

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny. Pragnąc przywołać radosną i świąteczną aurę, uczestniczyliśmy w dniu 10 grudnia 2018 roku w Koncercie Kameralnym pt: ,,Śpiewajmy Maleńkiemu” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Wraz z naszymi Gośćmi udaliśmy się w muzyczną podróż do najodleglejszych zakątków Polski, w poszukiwaniu tradycji i niepowtarzalnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. W tej wyprawie towarzyszył nam fortepian, obój i śpiew Wokalistów. Świątecznego ducha rozbudziły w naszych sercach dźwięki najpiękniejszych bożonarodzeniowych utworów w wykonaniu uzdolnionych Muzyków, a wśród nich pastorałki delikatne jak kołysanki oraz kolędy głośne i radosne jak okrzyki pasterzy. Jako pierwsza zabrzmiała francuska kolęda ,,Nad Betlejem w ciemną noc". Następnie Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę odegrali Pasterze w historii narodzin Jezusa. Na przykładzie dwóch pięknych pastorałek ,,Północ już była"  i ,,Bracia patrzcie jeno" Przedszkolaki poznały charakter tego gatunku muzycznego - czyli rodzaj udramatyzowanej kolędy, zawierającej aspekt obyczajowy. Następnie zabrzmiała poruszająca wyobraźnię i emocje pastorałka skomponowana przez Macieja Małeckiego do słów Elżbiety Szeptyńskiej pt.: ,,Niemowlątko na słomie." Podczas koncertu Dzieci podziwiały śpiew Wokalistów, brzmienie instrumentów muzycznych oraz rozwiązywały muzyczne zagadki. Zgadywały mianowicie tytuły staropolskich kolęd -,,Tryumfy Króla Niebieskiego" i ,,Gdy się Chrystus rodzi"… Wspólne kolędowanie było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich Przedszkolaków i podkreśliło niepowtarzalny klimat koncertu, za co Dzieci nagrodziły naszych Gości gromkimi brawami.