Andrzejki w Przedszkolu

„Andrzejki” to ludowa tradycja odprawiania tajemniczych wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kultywując dawne tradycje, postaramy się przybliżyć Dzieciom magię andrzejkowych wróżb, które niegdyś miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (gdyż męskim odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Podobnie jak w ubiegłych latach, postanowiliśmy nadać Andrzejkom wymiar imprezy integracyjnej, dlatego Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych „Muchomorków” i „Krasnali” zaprosiły do wspólnej zabawy nie tylko wszystkie Przedszkolaki, ale także Dzieci z klasy I „c” z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach. Poczyniliśmy ku temu stosowne przygotowania. W salach pojawiły się tajemnicze dekoracje, a na stołach królowały zapalone świece. Na Dzieci czekały wróżki - czyli przebrane w kostiumy Panie. Wszyscy pragnęli się dowiedzieć, jaka będzie Ich przyszłość. Andrzejkową zabawę rozpoczęliśmy tradycyjnym laniem wosku przez klucz. Dzieci obserwowały jaki kształt przybiera płynny wosk, zastygający w zimnej wodzie. Z powstałych odlewów, przy pomocy światła odczytywaliśmy swoją przyszłość. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne z nich. Dziewczynki i Chłopcy przekłuwając szpilką papierowe serca, odczytywali zamieszczone na odwrocie imiona męskie i żeńskie, które  zgodnie z tradycją przypisano wybrańcom Ich serc. Następnie wszyscy wzięli udział w ,,zakręconej zabawie z nazwami zawodów,” dzięki której Dzieci dowiedziały się, jaką pracę będą wykonywały w dorosłym życiu. Odpowiedzi na pytanie „Co Cię czeka w przyszłości?” można było poszukać w ,,uśmiechniętej” dyni, a wyciągnięty z niej los był zabawną niespodzianką. Jednak najwięcej emocji towarzyszyło Dzieciom podczas wróżby z butami. Ustawiając je jeden za drugim, Dzieci wywróżyły do kogo w pierwszej kolejności przyjdzie Św. Mikołaj. Wygrał oczywiście ten Przedszkolak, którego but jako pierwszy ,,przekroczył” próg sali. Wróżby odsłaniające przyszłość, pozwoliły Dzieciom przenieść się w magiczny świat fantazji. Niewątpliwą atrakcją był również Andrzejkowy Mini-Bal Przebierańców, na którym gościły urocze czarownice, rycerze, księżniczki i mnóstwo innych ciekawych postaci. Taneczne pląsy i korowody przyniosły Dzieciom wiele radości. Andrzejkową zabawę umilił smaczny poczęstunek. Ciekawe, które z wróżb sprawdzą się naszym Milusińskim... Dziękujemy Muchomorkom i Krasnalom za wspaniałą organizację imprezy andrzejkowej i prawdziwie tajemniczą atmosferę, zaś miłym Gościom ze Szkoły Podstawowej Nr 9 za odwiedziny i wspólną zabawę.