Dzień Praw Dziecka

Pamiętając o tym, że przedszkole jest pierwszym miejscem, w którym Dziecko w atmosferze spokoju i akceptacji poznaje własne prawa i reguły życia w grupie, odbyły się w naszym przedszkolu w dniu 20 listopada 2018r. zajęcia zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, powstałej w 1959r. oraz Konwencji Praw Dziecka z 1989r.- najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach Najmłodszych. Szanując prawa Dzieci włączyliśmy się do akcji UNICEF, największej na świecie organizacji, której działania mają na celu zapewnienie Wszystkim Dzieciom możliwość korzystania z Ich praw. Tegorocznym hasłem przewodnim tego ważnego wydarzenia, organizowanego pod patronatem UNICEF było #Go Blue, akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF), we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych na świecie a także w naszej placówce, w ramach globalnej kampanii #ENDviolence- Stop przemocy! W tym wyjątkowym dniu, nasze Przedszkolaki przybyły do przedszkola w strojach koloru niebieskiego, solidaryzując się z Dziećmi na całym świecie, szczególnie z tymi, których prawa nie są przestrzegane.. Podczas zajęć dydaktycznych Dzieci dowiedziały się co znaczą pojęcia: prawa Dziecka, rzecznik praw Dziecka, jakie przysługują Im prawa, kto chroni Ich praw a także, gdzie mogą szukać pomocy gdy dzieje Im się krzywda. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o życiu Janusza Korczaka- lekarza, pisarza, pedagoga, pioniera działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursora działań na rzecz praw Dziecka- Człowieka. Przedszkolaki brały udział w ciekawych zabawach dydaktycznych, z uwagą oglądały bajki i krótkie filmiki dotyczące praw, które Ich dotyczą. Z ogromną radością uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych, w których prym wiodły igraszki z niebieskimi balonami, które każdy Przedszkolak otrzymał w prezencie. Na zakończenie zajęć Dzieci z pomocą Pań wykonały piękne prace plastyczne, oczywiście w niebieskim kolorze, na temat: ,,Prawa Małych i Dużych,” które były zwieńczeniem tego szczególnego dla Wszystkich Dnia.