Dzień Przyjaciół Zwierząt

W dniu 12 października 2018r. obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Dzień Przyjaciół Zwierząt. Do działań na rzecz ochrony praw nieodłącznych przyjaciół człowieka zainspirował nas obchodzony w dniu 4 października Światowy Dzień Zwierząt, który został ustanowiony w 1931 roku, podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tego dnia staraliśmy się przybliżyć naszym Milusińskim, jak wielką rolę w życiu człowieka pełnią zwierzęta oraz jakie mają prawa. Piękna jesień za oknem oraz wspaniałe słońce pozwoliły na zrealizowanie akcji na świeżym powietrzu. W tym ważnym dniu gościliśmy w przedszkolu: kochanego kucyka o imieniu Traszka, który przybył do nas pod opieką Pani Anny Detki, mamy naszych Przedszkolaków: Fabiana, Alessandra i Flavia oraz szkolonego owczarka niemieckiego, psa w czynnej służbie Straży Miejskiej, który odwiedził nas pod opieką starszego inspektora Pana Marcina Moszczyńskiego. Pan Marcin przekazał nam podstawową wiedzę na temat psiaka Hektora, jego potrzeb, wychowania i szkolenia, a także opieki nad nim. Omówił, w jaki sposób należy się zachować podczas kontaktu z agresywnie zachowującym się zwierzęciem. Mówiąc o bezpieczeństwie nauczył Dzieci asertywnych postaw, jakie można przyjąć podczas kontaktu z nieznanym nam psem. Dzięki takim ostrzeżeniom Przedszkolaki uświadomiły sobie, że nie każdy pies jest łagodny i należy zawsze spytać właściciela o pozwolenie podejścia do czworonoga. Ponadto nasz Gość opowiedział, jak został wyszkolony jego Hektor i jak wygląda jego codzienna praca. Spotkanie dla Dzieci było bardzo atrakcyjne, gdyż miały okazję zobaczyć nieco innego pracownika Straży Miejskiej – czyli wspaniałego owczarka. Ponadto przewodnik Hektora omówił jakie zadanie ma do spełnienia pies Straży Miejskiej na służbie. Pod kierownictwem swojego opiekuna pies zaprezentował swoje umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia – tresury. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak Hektor reaguje na komendy swojego opiekuna. Z uwagi na piękną pogodę, która sprzyja zabawom na powietrzu, nie zabrakło również krótkiej rozmowy na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zabaw w pobliżu ulicy. Zwieńczeniem wspaniałych zajęć była możliwość odbycia bezpiecznej przejażdżki na Traszce - bardzo przyjaznym wierzchowcu - pod opieką instruktora jazdy konnej. Pani Ania opowiedziała Dzieciom historię kucyka, który utracił zdolność widzenia na jedno oko, przez bezmyślność poprzedniego, nieodpowiedzialnego właściciela. Zapoznała naszych Milusińskich w jaki sposób pielęgnuje Traszkę, czym ją żywi i jakie kucyk ma upodobania. Zachwycone Dzieci mogły pogłaskać konika i pokarmić go marchewką i jabłkami. Niestrudzony kucyk odwdzięczył się Dzieciom cierpliwością podczas przejażdżki na placu zabaw. Dla zachowania bezpieczeństwa Dzieci ,,kłusowały” na Traszce w kasku – jak prawdziwi dżokeje. Zajęcia z udziałem zwierząt to wyjątkowa i wspaniała metoda edukacyjna dla naszych Przedszkolaków oraz niezapomniane przeżycie. Dzieci aktywnie w nich uczestniczyły i obiecały przestrzegać zasad związanych z bezpiecznym poznawaniem zwierząt. Mamy nadzieję, że na długo będą pamiętały to wyjątkowe spotkanie. Dziękujemy serdecznie naszym Gościom za moc wspaniałych wrażeń: instruktorowi jazdy konnej Pani Annie Detka, starszemu inspektorowi Straży Miejskiej w Kielcach Panu Marcinowi Moszczyńskiemu i oczywiście kochanym zwierzakom: Traszce i owczarkowi niemieckiemu Hektorowi.