WYCIECZKA DO TEATRU
LALKI I AKTORA KUBUŚ
W KIELCACH

W dniu 20 i 24 kwietnia wszystkie grupy przedszkolne, w dwóch turach, wyjechały na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach, gdzie uczestniczyły w przedstawieniu wystawianym na małej scenie pt.: ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Mały człowiek i duże przedsięwzięcie, czyli wyprawa w poszukiwaniu wielkiej ryby - oto skrót słynnego wiesza Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb,” a także fabuły spektaklu o tym samym tytule. To zabawna opowieść o „tyciuteńkim” podróżniku, który wyrusza w rejs łodzią skonstruowaną z łupinki orzecha. Po drodze, jak to bywa w zamorskich wojażach, spotyka go szereg przygód i niespodzianek. Warto do tej ekspedycji dołączyć, bo nie dość, że twórcy wzięli na warsztat kultową pozycję literatury dziecięcej, to jeszcze ujęli ją w niezwykle oryginalnej formie teatru kolorowych cieni, powstających pod okiem specjalizującego się w tej technice reżysera Krzysztofa Zemło, któremu towarzyszyli w pracy scenografka Ewa Zemło, kielecki muzyk Wojciech Lipiński oraz oczywiście zespół „Kubusia”. W efekcie ich artystycznych poszukiwań powstała inscenizacja urzekająca plastyką, grą świateł i prostotą rozwiązań. Wspaniała, pełna humoru poezja Tuwima gwarantuje publiczności niezapomniane spotkanie z Panem Maluśkiewiczem, który zmieścił do swojej łupinki nie tylko żeglarski ekwipunek, ale na przykład rower i armatę. W bajkach wszystko jest możliwe, zwłaszcza, gdy czaruje się cieniem. Teatr cieni zdecydowanie dodał magii spektaklowi, a widzów przeniósł w barwną krainę przygody. Najmłodsi będący na widowni byli zachwyceni zarówno Panem Maluśkiewiczem, jak i jego celem podróży, czyli wielorybem. Po spektaklu czekała na nas niezwykła niespodzianka. Aktorzy wyszli zza ram obrazu scenicznego do widzów. Biorąc pod uwagę fakt, że mała scena jest kameralna i przytulna, czuliśmy atmosferę prawdziwej magii teatru. Do tego jeszcze dzieci, a także, co się nieczęsto zdarza, panie miały możliwość tworzenia króciutkich inscenizacji. Wspólnie stworzyliśmy nasz teatrzyk cieni, co mamy nadzieję zostało uwiecznione na zdjęciach. Aktorzy "Kubusia" po raz kolejny sprawili nam prawdziwą kulturalną "ucztę". Serdecznie dziękujemy.

Warsztaty - jak powstaje teatr cieni?

Pan Maluśkiewicz i Wieloryb /fot. Bartek Warzecha/