Konkurs wiedzy
„Tajemnice Przyrody”

W dniu 19 kwietnia 2018r. odbył się w naszym przedszkolu Konkurs Wiedzy pt.: ,,Tajemnice przyrody”, którego celem było promowanie walorów przyrodniczych Polski, wdrażanie do integracji społecznej i współzawodnictwa fair play, rozbudzenie zainteresowań  przyrodniczych wśród Dzieci, oraz doskonalenie umiejętności obserwacji, analizowania i porównywania danych. W Konkursie wzięły udział Dzieci sześcioletnie z ośmiu kieleckich Przedszkoli Samorządowych nr: 1, 32, 35, 40, 42, 43 w Kielcach,  goście z Przedszkola Integracyjnego nr 27 oraz oczywiście przedstawiciele naszej placówki. Atrakcją Konkursu był spektakl pt: ,,Tajemnice lasu,” przygotowany na podstawie utworów literackich o tematyce przyrodniczej. Na potrzeby konkursu sala  wielofunkcyjna zamieniła się w leśną polanę z kwitnącymi zawilcami. Dzieci z grupy „Motylków i Stokrotek” wyszły na scenę  przy najprawdziwszych odgłosach lasów i łąk  i najpiękniej jak umiały przedstawiły miłym Gościom w humorystyczny sposób łąkowe i leśne zwierzęta. W czasie zmagań konkursowych poziom jaki zaprezentowały  Przedszkolaki był bardzo wysoki. Wszystkie zadania były punktowane. W ramach zespołowej rywalizacji Dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach, układały bukiety z „kwiatów,” rozpoznawały gatunki drzew w oparciu o materiał przyrodniczy oraz wybierały zdjęcia zwierząt zasypiających na zimę.  Najwięcej emocji budziły jednak zadania oparte na pracy zmysłów: nazywanie owoców lasu po zapachu, rozpoznawanie szyszek  wyłącznie za pomocą dotyku oraz nasłuchiwanie odgłosów ptaków. Wszystkim drużynom towarzyszyli Asystenci: Biedroneczka, Muszka, Sowa oraz pracowite Mróweczki, za które przebrali się nasi Milusińscy.  Zmagania przyrodnicze naszych Uczestników oceniało profesjonalne Jury wybrane spośród przybyłych na Konkurs Nauczycieli i Opiekunów. Nie było to łatwe zadanie. Po podsumowaniu punktacji okazało się, że do wyłonienia zwycięzców niezbędna będzie dogrywka. Drużyny z Przedszkola nr 32 i 35 miały do rozwiązania zagadkę. Najszybciej poradzili z nią sobie Przedstawiciele z Przedszkola nr 35 - zdobywając I miejsce, tym samym drugie miejsce zajęła drużyna z Przedszkola Samorządowego nr 32. Dogrywka o trzecie miejsce toczyła się między Dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 40, a  Przedszkola Samorządowego nr 42. Sprytne Przedszkolaki szybko zgadły o jakim zwierzęciu mowa, w efekcie czego miejsce III powędrowało do dryżuny PS nr 40. Po ogłoszeniu wyników Pani Dyrektor wręczyła Wszystkim Laureatom i Uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, zaś Nauczycielom podziękowania za poświęcony czas, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej oraz przygotowanie Dzieci do udziału w konkursie. Nie zabrakło też pysznego i zdrowego poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców, aktywnie uczestniczącą w życiu naszego przedszkola. Dzień Konkursu przyniósł wiele wrażeń i minął bardzo szybko. Pozostały niesamowite wspomnienia i zdjęcia, które pozwalają zatrzymać te cudowne chwile. Dziękujemy za udaną zabawę i wspaniałą atmosferę.