Dzień Górnika

Pamiętając o Dniu Górnika poznawaliśmy w dniu 5 grudnia 2017r. tajniki pracy w kopalni. Wykorzystując ciekawe pomoce dydaktyczne, Nauczyciele opowiedzieli Dzieciom o trudnej, niebezpiecznej lecz bardzo potrzebnej pracy Górników. Podczas zajęć dydaktycznych podziwialiśmy galowe stroje górników, dzięki czemu Dzieci zdobyły wiedzę jak nazywa się górnicza czapka (czako) i co oznacza kolor pióropusza. Dzieci wysłuchały legendę o patronce górników Św. Barbarze oraz obejrzały ciekawy film animowany, poświęcony pracy górników. Wszystkie Przedszkolaki wykonały ciekawe i pomysłowe prace plastyczne, przedstawiające wagoniki z węglem, czapki galowe lub sceny rodzajowe przedstawiające pracę w kopalni. Starszaki rozmawiały nawet o produktach powstałych w wyniku obróbki chemicznej węgla kamiennego. Po wysłuchaniu wiersza "Węglowa rodzinka" dzieci chętnie zabierały głos i dowiedziały się że: (…)
węgla jest po odrobinie
w parafinie, w pelerynie,
w białej piłce w duże groszki
i z apteki – w proszku gorzkim,
i w ołówku w twym piórniku,
i w koszyku tym z plastyku…
 Nawet świeczki, te z choinki –
to też węgla są kuzynki (…).
Chłopcy chętnie oglądali zdjęcia koparek i ładowarek, które pomagają górnikom w pracy. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć w górniczych czapkach i naśladowały górniczą orkiestrę, muzykując na instrumentach perkusyjnych. Poruszone tematy uświadomiły Dzieciom, że praca w kopalni jest niebezpieczna, ale bardzo potrzebna. Z okazji „Barbórki,” ceniąc Górników za Ich trud i wysiłek, składamy wszystkim Górnikom najlepsze życzenia.