Koncert Kameralny
„Muzyczne Konstrukcje”

W poniedziałek 16 października 2017r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbył się w naszym przedszkolu koncert kameralny, w wykonaniu zaprzyjaźnionych z nami Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej Cykl spotkań rozpoczęliśmy od koncertu pn. „Muzyczne Konstrukcje,” podczas którego Artyści porównali muzykę do budowli z jakże bliskiego dzieciom materiału... kolorowych klocków. Przedszkolaki na własne uszy i oczy mogły przekonać się, że do powstania konstrukcji dźwiękowych potrzebne są odpowiednie materiały i wytężona praca. Pierwszy skoczny i żywiołowy utwór pt. „Taniec bałkański,” wskazał podstawowy element dzieła muzycznego tj. RYTM, zaś jego „koleżanka” MELODIA, pięknie ,,popłynęła” w melancholijnym „Kanonie” Pachelbela. Do tej nierozłącznej pary, po wysłuchaniu trzeciego utworu „Rondo Alla Turca” Mozarta, dołączyło TEMPO (szybkie, umiarkowane oraz wolne). Zabawnym akcentem był „taniec dłoni,” w rytm granego przez Muzyków „Hot Points” Frossiniego. Wszystkie „łapki” ochoczo uczestniczyły we wspólnej zabawie. Ostatni utwór „Tango Pour Claude” Galliano, uwypuklił obecność DYNAMIKI oraz AKCENTU w dziele muzycznym. W taki oto ciekawy i przyjazny Dzieciom sposób zaprezentowany przez Panią Olgę, mogliśmy sprawdzić jakie konstrukcje dźwiękowe tworzyli jedni z największych kompozytorów oraz jakie elementy się na nie składają. A to wszystko przy pomocy instrumentów: fortepianu i akordeonu, którego budowę i zasadę działania zaprezentował w trakcie koncertu grający na nim Pan Krzysztof. Serdecznie dziękujemy za niezwykle interesującą lekcję i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z „żywą” muzyką.