Dzień Zabaw Badawczych
,,Mały Naukowiec”
i Pokaz Edukacyjny w Kinie Sferycznym

Kontynuując obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi nasi Milusińscy uczestniczyli w pokazie edukacyjnym dotyczącym Ochrony Zasobów Kuli Ziemskiej, prezentowanym w Kinie Sferycznym. Pokaz ten był połączeniem rozrywki z interesującą formą nauki i dydaktyki. W dniu 28 kwietnia 2017r. podczas projekcji filmu ,,Kaluoka'hina Zaczarowana Rafa” dowiedzieliśmy się jak dbać o rośliny i zwierzęta zamieszkujące podwodny świat. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule o kształcie kuli o średnicy 5 m  i wysokości 3 m, w której za pomocą systemu sferycznej projekcji powstał niesamowity obraz w 360° obszarze panoramicznym. Dzieci z zapartym tchem obejrzały  film o przygodach mieszkańców rafy, która dzięki czarom, była miejscem zupełnie nietkniętym ludzką cywilizacją. Jednak na skutek wybuchu pobliskiego wulkanu czary przestały działać. Przed mieszkańcami spokojnej dotąd enklawy pojawiło się zadanie przywrócenia magii Kaluoka’hina i wyprawa w otchłań oceanu. Wyzwania tego podjęły się dwie odważne rybki Jake i Mały. Wyruszyły w długą, pełną niesamowitych przygód podróż, by ocalić swój dom. W czasie pokazu opartego na programie edukacji przyrodniczej dla przedszkoli, lektor tłumaczył dzieciom zagadnienia dotyczące podwodnej flory i fauny oraz ochrony środowiska. W tym dniu Dzieci  wzięły również udział w Zabawach Badawczych przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli. Były to ciekawe i bezpieczne eksperymenty ze świata przyrody, fizyki oraz chemii, które odbyły się w salach dydaktycznych. Zaciekawione Przedszkolaki obserwowały ,,Tańczące rybki” - czyli rodzynki ,,pływające” w gazowanej wodzie, unoszone przez bąbelki dwutlenku węgla. Śledziły proces powstawania ,,Cukierkowej tęczy” z rozpuszczających się w wodzie kolorowych drażetek , co uświadomiło nam jak wiele niezdrowych barwników zawierają glazurowane słodycze. Z zapartym tchem śledziły ,,Wybuch wulkanu” w postaci kaskad kolorowej piany, wydobywającej się z butelki na skutek wymieszania wody i płynu do naczyń z barwionym octem i sodą. Rozmawiały ze sobą przez ,,Sznurkowy telefon” wykorzystując do tego celu kubki plastikowe połączone sznurkiem. Drgania z kubka w postaci podłużnej fali mechanicznej rozchodzącej się po sznurze wprawiły w drgania drugi kubek, dzięki czemu dzieci słyszały dźwięki silniejsze, niż bez użycia ,,telefonu.” Oglądały ,,Kolorowy deszcz” w słoiku z wodą, padający z chmury z pianki do golenia skropionej czerwonym tuszem. Obserwowały proces ,,samoczynnego nadmuchania balonika” nałożonego na szyjkę butelki, w której uwolnił się dwutlenek węgla z reakcji octu z sodą oczyszczoną. Poznały zjawisko elektrostatyki ,,oddzielając” pieprz od soli oraz ,,przyciągając” kolorowe konfetti za pomocą balona naelektryzowanego przez potarcie włosami lub wełną. Podziwiały czarodziejską ,,Lampę olejową,” w której wirowały zabarwione kropelki wody, unoszone w oleju przez pęcherzyki gazu uwolnionego z musującej tabletki. Obserwując płomień świec nakrytych słoikami o różnej wielkości, poznały zależność procesu spalania od ilości tlenu zawartego w powietrzu. Dzień zabaw Badawczych był dla Dzieci bardzo interesującym, naukowym wydarzeniem. Mamy nadzieję, że przeprowadzone eksperymenty rozbudzą w Nich chęć poznawania i doświadczania nowych, ekscytujących zjawisk stanowiących bogactwo otaczającego nas świata.

Pokaz edukacyjny w Kinie Sferycznym pt. "Zaczrowana Rafa"

Warsztaty edukacyjne"Mały Naukowiec"
BIEDRONKI