Warsztaty Edukacyjne z Fundacją na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących VEGA

We wtorek 9 maja 2017 r. już po raz drugi mieliśmy przyjemność spotkać się z przedstawicielami Fundacji VEGA z Kielc, działającej na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących. Tym razem warsztaty nie odbyły się w siedzibie fundacji tylko w naszym przedszkolu. Przemili Goście, Państwo Agnieszka i Wojciech Maj, w ciekawy i przystępny sposób uświadomili Dzieciom możliwości i ograniczenia osób niewidomych i słabowidzących. Pan Wojciech będący osobą niewidomą, przeczytał Przedszkolakom bajkę o „Kaczce Dziwaczce,” napisaną alfabetem Braille'a. Dzieci znając i lubiąc utwór literacki autorstwa Jana Brzechwy, ochoczo wtórowały Panu Wojtkowi. Ponadto każdy Przedszkolak otrzymał kartonik ze swoim imieniem, napisanym przez naszego Gościa systemem Braille'a. Dzięki różnorodnym przykładom i zadaniom, Dzieci mogły przekonać się,  jak ważne w życiu każdego człowieka są wszystkie zmysły, a w życiu osób niewidomych szczególnie: słuch, dotyk, węch i smak. Z dużym zaangażowaniem Dzieci próbowały m.in. odgadnąć tylko za pomocą węchu co znajduje się w słoikach a także wykorzystując zmysł dotyku, rozpoznać z zasłoniętymi oczami zawartość woreczków. Ukoronowaniem spotkania było samodzielne przygotowanie kanapki z masłem i dżemem, oczywiście bez użycia zmysłu wzroku tj. z opaską na oczach. Serdecznie dziękujemy za spotkanie oraz szerzenie z tak wielkim oddaniem idei integracji społecznej. W tym wyjątkowym dniu, wielkim przeżyciem dla Dzieci oprócz warsztatów edukacyjnych z Fundacją VEGA były zajęcia z psem przewodnikiem, przeprowadzone pod okiem profesjonalnego trenera. Pani Ewelina Bujak - dogoterapeuta z zawodu i zamiłowania, przedstawiła Przedszkolakom Amber, która jak na psa przewodnika przystało była przyjazna Dzieciom i bardzo posłuszna. Przywitała się z każdym Dzieckiem, polizała je i dała się pogłaskać. Amber sumiennie wykonywała wszystkie komendy wydane gestem i słowem przez Panią Ewelinę. Aportowała, przynosiła trenerowi piłkę i białą laskę. Przedszkolaki poznały także umiejętności Amber, która potrafi odnaleźć wolne miejsce w autobusie, wskaże opiekunowi ławkę i pomoże ominąć przeszkodę. Nie goni też za ptakami i nie szczeka na inne psy. Jej ciężka praca bardzo pomaga niewidomemu opiekunowi w trudnej codzienności. Pod koniec zajęć chętne Dzieci mogły na chwilę zamienić się w trenera i pod okiem Pani Eweliny wydać psu polecenia oraz nagrodzić smakołykiem za wykonane zadanie. Otóż w magicznym pudełku z dużą ilością szufladek i schowków Przedszkolaki pochowały psie smakołyki. Suczka w mgnieniu oka opróżniła wszystkie zakamarki. Dowiedzieliśmy się także, że dla zachowania bezpieczeństwa należy podchodzić do psa z boku, nie patrząc mu w oczy, pozwalając psu poznać nasz zapach. Że wolno go głaskać tylko po karku i tułowiu a nie po głowie, gdyż jest to gest zarezerwowany jedynie dla osób, które pies dobrze zna. Oczywiście większość Przedszkolaków z dziecięcą czułością i oddaniem wygłaskała Amber, pod czujnym okiem trenera. Kochana suczka sama podchodziła do Dzieci, przytulała się i czekała na pieszczoty. Była bardzo cierpliwa i wyrozumiała. To był bardzo emocjonujący i ciekawy dzień, który na długo pozostanie w pamięci Dzieci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w ramach warsztatów edukacyjnych.

Zajęcia edukacyjne z psem przewodnikiem.