Spektakl w Teatrze Lalki i Aktora
Kubuś w Kielcach
pt.: „O Wilku i Czerwonym Kapturku”

W dniach 5 i 12 maja 2017 r. obejrzeliśmy na małej scenie spektakl pt. „O Wilku i Czerwonym Kapturku” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Któż nie zna Czerwonego Kapturka - dziewczynki, która "ma warkoczyk, modre oczy, buzię ma jak mak...", lubi się śmiać, śpiewać i bardzo kocha swoją Babcię, a że miewa także pstro w głowie, to przytrafiają jej się dziwne przygody. Na przykład takie, jak historia z Wilkiem... Tak można by rozpocząć opis przedstawienia, w którym uczestniczyliśmy, jednak twórcy spektaklu postanowili opowiedzieć dobrze znaną nam bajkę inaczej, opierając się na powszechnie znanej historii, zmieniając jednak wydźwięk zdarzeń i charaktery bohaterów. Kapturek nie jest grzeczną, dobrze ułożoną dziewczynką i wcale nie lubi chodzić do Babci. Wilk zamiast budzić strach, wywołuje tylko śmiech mieszkańców lasu i mimo osiągnięcia dojrzałego wieku, kieruje się wyłącznie zdaniem swojej Mamy. Babcia nie interesuje się wnuczką a „mundurem” Pana Leśniczego. Najistotniejsze jednak jest to, że bohaterowie sztuki Marty Guśniowskiej (pozytywni i negatywni), mimo swych wad, w gruncie rzeczy mają dobre serca i potrafią cieszyć się życiem. I takim morałem powinna kończyć się każda historia, bez względu na to, jakie postacie przekazują nam ważne w życiu wartości. Najlepszym dowodem na pozytywny wydźwięk spektaklu były żywe reakcje naszych Przedszkolaków na to, co działo się na scenie. Znana dotąd Dzieciom klasyczna wersja historii Czerwonego Kapturka, mimo zaskoczenia wywołanego przebiegiem akcji, nabrała „świeżości”. Mamy nadzieję, że to niezwykłe wydarzenie zapisze się w pamięci Przedszkolaków, a wartości, które sobie przypomnieli pozostaną w ich pamięci i serduszkach.