„Ja też potrafię pomóc”

W dniu 16 maja 2017r gościliśmy w przedszkolu animatora agencji artystycznej ,,Patigo” z Kielc, który zaprezentował Dzieciom program edukacyjno - profilaktyczny pt: ,,Ja też potrafię pomóc.” Wiedząc jak wielkie znaczenie w ratowaniu ludzkiego życia odgrywa czas, spokój, opanowanie i znajomość podstawowych zasad ratownictwa, przybliżyliśmy ten ważny temat naszym Przedszkolakom w ciekawej i atrakcyjnej dla Nich  formie, w ramach zajęć edukacyjnych z udziałem    ratownika  medycznego. Nasz Gość wprowadził Dzieci w tajniki udzielania pierwszej pomocy medycznej, ucząc je w trakcie zainicjowanych scen dramowych szybkiego zapamiętywania numerów alarmowych i najważniejszych podstawowych czynności związanych z ratownictwem. Dzieci poznały zasady jak należy postąpić w sytuacji wystąpienia krwotoku z nosa oraz jakie podjąć działania gdy ktoś straci przytomność. Wykonały także pod kierunkiem prowadzącego prowizoryczny temblak z T-shirtu, w przypadku złamania ręki. Na zakończenie dzieci poznały ,,kolegę” ratownika medycznego- fantoma. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy przeprowadzić resuscytację osoby poszkodowanej, czyli 30 cyklicznych uciśnięć klatki piersiowej w okolicy mostka i 2 wdechy metodą ,,usta usta”. Temu trudnemu zadaniu dzielnie sprostała Basia z grupy starszaków. Pokaz przeprowadzony był w sposób przystępny nawet dla najmłodszych grup wiekowych, przy bezpośrednim udziale Przedszkolaków. Podczas spotkania podkreślono bardzo ważną zasadę, że każdy z nas - nawet najmłodszy Przedszkolak nie powinien bać się udzielenia pomocy poszkodowanemu. Czasem wystarczy wykonać telefon do odpowiednich służb ratowniczych i w ten sposób przyczynić się do uratowania życia drugiemu człowiekowi.