Zajęcia integracyjne
„POLSKA W RÓŻNYCH REGIONACH”

Mając na uwadze fakt, że poznawanie kultury własnego kraju rozpoczyna się już w przedszkolu, w okresie w którym dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, kiedy kształtujemy w świadomości dzieci poczucie systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca, w dniu 31 marca 2017 roku odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia integracyjne pod hasłem „Polska w różnych regionach”. Uczestniczyły w nich dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, prezentując w pięknych, regionalnych strojach krótkie programy artystyczne, zawierające krótką charakterystykę danego regionu, tańce, piosenki, przyśpiewki i rymowanki.

Jako pierwsze zaprezentowały Region Krakowski dzieci z grupy Motylków i Stokrotek. Dzięki naszym najmłodszym kolegom dowiedzieliśmy się, że Kraków obok Wrocławia i Sandomierza pod panowaniem Piastów, zaliczany był do jednej z trzech głównych stolic Królestwa Polskiego jako dawnej ostoi polskiej kultury i tradycji. Gromkimi barwami został nagrodzony Krakowiak w wykonaniu Maluszków – jeden z najpopularniejszych polskich tańców narodowych. Uroku występom dodały oczywiście regionalne stroje krakowskie.

Dzieci z grupy Pszczółek ubrane w piękne, ludowe stroje przybliżyły nam Region Świętokrzyski. Jego charakterystycznym symbolem są czarno-czerwone pasy, ozdabiające kobiecą odzież wierzchnią ,,zapaski.” Nasz rodzimy region kojarzy się także ze słynną Babą Jagą, latającą na miotle nad Górami Świętokrzyskimi w czarno-czerwonej zapasce, która w ogromnym kotle warzy magiczne mikstury i odprawia czary na Łysej Górze. Ten tajemniczy klimat doskonale odzwierciedlił taniec czarownic z miotłami wokół ,,płonącego ogniska” w wykonaniu dzieci z grupy Pszczółek.

Z charakterystyczną dla Stolicy nonszalancją, dzieci z grupy Biedronek przybliżyły nam bogaty w miejskie tradycje Region Warszawski. Sama Warszawa w czasach wojny została zniszczona, więc tradycje i zwyczaje jakie przetrwały z tamtych czasów różnią się od poprzednich regionów. Jednak każdy przedszkolak wie na pewno, że Warszawa to obecna stolica Polski. W tym regionie dominował kiedyś strój łowicki i wilanowski. Nie posiadając jednak w przedszkolnej szafie tych pięknych strojów dzieci z grupy Biedronek prezentując się pięknie ,,w klimatycznej warszawskiej konfekcji” z czasów powojennych - czyli kwiecistych sukienkach oraz pantalonach w kratę i kaszkietach, zakończyły ciekawy występ warszawską Poleczką i tańcem do znanej piosenki Marii Koterbskiej „Karuzela”.

Polskie góry to miejsce, które wyróżnia się kultywowaniem bogatego w tradycje i obrzędy folkloru. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie i podtrzymywane na co dzień i od święta. Mieszkanki gór chętnie noszą kolorowe spódnice oraz bogato haftowane koszule zdobione koralami zaś prawdziwi górale prezentują się pięknie w wełnianych spodniach z ,,parzenicami” i serdakach z owczej wełny. Największym centrum folkloru góralskiego jest znane wszystkim Polakom Zakopane. Wspaniałe i niepowtarzalne góralskie tradycje przypomnieli nam koledzy z najstarszej grupy Muchomorków i Krasnali z wykorzystaniem języka migowego, prezentując przy tym niezwykły temperament podczas góralskich tańców z ciupagami, a także mówiąc gwarą przypisaną mieszkańcom gór.

Na zakończenie zajęć integracyjnych Pani Paulinka poprowadziła dla przedszkolaków quiz dotyczący znajomości tradycji i obrzędów charakterystycznych dla prezentowanych regionów Polski. Okazało się, że żadne z pytań nie sprawiło dzieciom trudności. Mając na uwadze fakt, że lepsze zrozumienie i poznanie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą je rzeczywistość - jest to dla nas bardzo budujące. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich artystów wielkimi brawami. Obecni na uroczystości Rodzice i Opiekunowie nie szczędzili Przedszkolakom uśmiechów i słów uznania. Dziękujemy Nauczycielom i Dzieciom za niezapomniane wrażenia artystyczne a Publiczności za wspaniałą atmosferę.

"Polska w różnych regionach"

Region Krakowski

Region Świętokrzyski