„Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”
Uczestniczymy w XXV Jubileuszowym Tygodniu Kultury Języka

W dniach od 6 do 10 marca 2017 r. dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w obchodach XXV Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka, odbywającego się pod hasłem „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”. W bieżącym roku szkolnym upowszechnianie idei czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci połączyliśmy z ideą integracji społecznej, promując prawa, potrzeby i zasoby osób niepełnosprawnych. Z tej okazji Pani dyrektor Renata Pająk zaprosiła do współpracy przedstawicieli Polskiego Związku Głuchych, którzy przyjechali do przedszkola z Łódzkiego i Kieleckiego oddziału PZG. Wyjątkowi Goście zaprezentowali w magiczny sposób ponadczasowe bajki dla dzieci p.t. „Czerwony Kapturek” oraz „Jaś i Małgosia”, przedstawiając je w języku migowym. Najmłodsi z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnych warsztatach, obserwując bacznie znaki języka migowego, prezentowane przez panią z niepełnosprawnością narządu słuchu. Przedszkolaki z uwagą słuchały wyjaśnień dotyczących znaczenia znaków migowych, interpretowanych przez „Bajkomigacza” – przemiłą panią tłumacz. Dzieci chętnie uczyły się znaków języka migowego, powtarzając je z zadziwiającą precyzją. Ta cenna lekcja wzbudziła u naszych pociech empatię wobec osób, dla których naturalnym środowiskiem jest Świat ciszy i znaków. Dzieci uświadomiły sobie, że nie każdy może mówić i że można komunikować się z drugim człowiekiem w zupełnie inny, niewerbalny sposób. Dziękujemy z całego serca za to cenne doświadczenie i serdecznie zapraszamy naszych Gości do dalszej współpracy.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem odbywającym się w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka były warsztaty pt: „Bajki z kliszy”, które po raz drugi przygotowała dla nas niezawodna Pani Ilonka Ślęzak. Bajki wyświetlane z zabytkowego projektora zachwyciły dzieci, a sposób projekcji i opowiadania o nich, wzbudził ogromne zainteresowanie i radość wśród najmłodszych. Oczywiście to nie wszystko, co działo się w tym wyjątkowym tygodniu. Dzieci uczestniczyły także w innych, ciekawych przedsięwzięciach. Jednym z nich było czytanie pięknych baśni przez dzieci starsze - dzieciom młodszym. Starszaki z grupy „Biedronek” zaangażowały się w zorganizowanie konkursu pod hasłem „Znamy i lubimy utwory Jana Brzechwy”. W konkursie wzięło udział troje dzieci, prezentując utwory tego popularnego autora poezji dziecięcej. Za udział w konkursie zostały nagrodzone cennymi upominkami, zachęcając tym swoich kolegów i koleżanki do aktywnego uczestniczenia w konkursach. Wspaniałym pomysłem uczczenia Jubileuszu TKJ było prezentowanie przez dzieci swoich umiejętności teatralnych. Przedszkolaki odgrywały sceny z bajek wcielając się w różne role, z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych atrybutów scenicznych. Zabawa była bardzo twórcza i liczymy, że nasi Milusińscy niejednokrotnie umilą nam czas, samodzielnie przygotowanymi spektaklami teatralnymi.
Wszelkie inicjatywy i aktywności czytelnicze zrealizowane podczas obchodów Tygodnia Kultury Języka, mają olbrzymi wpływ na rozwój dzieci, które poprzez naukę i zabawę uczą się poprawnej Polszczyzny oraz uświadamiają sobie potrzebę uczestniczenia w przedsięwzięciach językowych - tak ważnych dla podtrzymania tradycji kulturowych naszego kraju.