Akcja
„Cała Polska Czyta Dzieciom”

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, kształtując w nim wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc i doceniając ten fakt, nasze przedszkole od lat kultywuje wśród dzieci ideę czytelnictwa, uczestnicząc aktywnie w Akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom.” Realizując w bieżącym roku szkolnym zadania zgodne z polityką oświatową, mające na celu upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowych Gości, realizując w dniach od 20 do 24.02.2017 r. cykl spotkań z literaturą dziecięcą. W dniu 21 lutego 2017 r., przybyli do nas piłkarze ręczni z Klubu Sportowego VIVE TAURON Kielce. Działając zgodnie z zasadą ,,coś dla ducha i dla ciała” wspaniali i wysocy Goście: Mateusz Jachlewski oraz Julen Aginagalde przeczytali naszym Milusińskich wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, radząc sobie nieźle - w przypadku Hiszpana Julena - z ,,łamańcami” polskiej mowy. Przeprowadzili także trening sportowy, w którym każdy przedszkolak miał okazję ,,umieścić” piłkę ręczną w bramce, w której obrońcami byli oczywiście nasi Goście. Zmaganiom sportowym towarzyszyło hasło "W górę ręce Tauron Kielce" i wiele pozytywnych emocji. W tym dniu mieliśmy także przyjemność gościć w przedszkolu Panią Edytę Pedrycz, pracownika Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, z którą współpracujemy od wielu lat. Pani Edyta opowiedziała dzieciom o pracy bibliotekarza, przyniosła ze sobą ciekawe propozycje literatury dziecięcej a także przeczytała książkę o niepełnosprawnej ruchowo Kornelii, upowszechniającą prawa i potrzeby osób niepełnosprawnych. W dniu 22 lutego 2017 r. wzięliśmy udział w spotkaniu z Paniami z Fundacji Tyflopunkt, działającej na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, upowszechniającej ideę integracji społecznej. Podczas tego spotkania  poznaliśmy zasady codziennego funkcjonowania osób niewidomych. Okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego, kalkulatora czy przyrządzenie posiłku to czynności, które osoby z dysfunkcją wzroku wykonują samodzielnie. Panie zapoznały  nas z alternatywnymi sposobami czytania książek metodą Braill'a oraz z „dotykowymi” obrazkami, które okazały się niezwykle ciekawymi sposobami poznawania otaczającego świata. Podczas zajęć dzieci mogły popatrzeć przez okulary przyniesione przez Gości i choć na chwilę poznać problem osób z uszkodzonym narządem wzroku. Na zakończenie warsztatów Panie z Fundacji ,,Szansa dla Niewidomych” wyświetliły dzieciom bajkę ,,Calineczka,” czytając opis do kolejnych slajdów z wykorzystaniem metody Braillˈa. Wywołało to ogromne poruszenie wśród przedszkolaków, którzy zaprosili Gości na kolejne spotkanie bajką. W dniu 24.02.2017 r. zawitał do nas przedstawiciel świata sztuki, aktor Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach - Pani Hanna Świętnicka, która opowiedziała dzieciom o pracy aktora lalkarza, pokazała, jak wygląda prawdziwy scenariusz sztuki teatralnej, a także zaprezentowała lalki ze znanych dzieciom spektakli teatralnych: muppety, kukiełki i lalkę stołową. Pani Hania, wykorzystując swoje niezwykłe zdolności aktorskie przeczytała naszym Milusińskim bajkę o Czerwonym Kapturku, a także zaprosiła dzieci do wspólnej gry scenicznej, podczas której przedszkolaki wykazały się niezwykłą pomysłowością, wrażliwością i umiejętnością odbioru tekstu literackiego. Podczas zabaw z Gościem dzieci odgrywały ze swadą sceny teatralne ze znanych im bajek i tym samym mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Odwiedzili nas także w przedszkolu najbardziej kochani przez dzieci Goście - czyli Rodzice, którzy przeczytali przedszkolakom fragmenty pięknych książek z bogatej literatury dziecięcej.
Kampania ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” podnosi świadomość rodziców i nauczycieli na temat potrzeby czytania dzieciom tekstów literackich i spędzania z nimi wolnego czasu, jako warunku ich wszechstronnego rozwoju. Mamy nadzieję, że spotkania z przedstawicielami różnych zawodów pozwoliły uświadomić dzieciom, że czytając książki można zostać w życiu kimś wyjątkowym i tak jak nasi Goście, zapraszanym do przedszkola na czytanie bajek. Ufamy, że cykl zajęć edukacyjnych przyniósł dzieciom wspaniałe i niezapomniane wrażenia czytelnicze.

Czytamy z VIVE TAURON KIELCE

Czytamy z Panią Bibliotekarką

Czytamy z Fundacją "Szansa dla Niewidomych"

Czytamy z Aaktorem Teatru Kubuś