Wycieczka do Grodu Pędzików
w Siedlcach

11 października dzieci z grup przedszkolnych "Biedronek", "Krasnali" i "Muchomorków" w ramach współpracy z Ligą Ochrony Przyrody wybrały się do Grodu Pędzików w Siedlcach. Nasza wycieczka była żywą lekcję historii. Dzieci poznały warunki życia ludzi w epoce Średniowiecza. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały z bliska wierne repliki starych bombard i armat. Zobaczyły drewniany zamek z wieżą obronną, kuźnię średniowieczną z wszelkimi akcesoriami kowalskimi i wytworami rzemiosła kowalskiego. Obejrzały kuchnię, piec chlebowy z wędzarnią, strzelnicę oraz liczne rzeźby plenerowe. Ciekawe mogły dotknąć wielu eksponatów, a niektóre nawet przymierzyć. Atrakcją wycieczki były warsztaty edukacyjne, w czasie których dzieci wzięły udział w pokazie kowalstwa i bicia monet. Każdy przedszkolak otrzymał taką monetę na pamiątkę. Na zakończenie właściciel osady zademonstrował na naszą cześć wystrzał z armaty. Był ogromny huk i duży dym. Pełni wrażeń, zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola. To była bardzo udana wycieczka.