Spotkanie z Górnikami

Dzień Górnika to uroczystość, która na trwałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń naszego Przedszkola. W dniu 6 grudnia 2016r,z okazji ,,Barbórki” gościliśmy w Przedszkolu miłych Gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Artur Widłak  - Tata naszego kolegi Ignasia z grupy Biedronek - Generalny Dyrektor i właściciel Kopalni Wapienia - Góra Maćkowa - Polskie Górnictwo Skalne „Minerał.” Towarzyszyła mu Pani Edyta Ciepiela - Dyrektor do spraw górniczych i zarazem Kierownik ruchu. Goście wprowadzili nas w tajniki trudnej i bardzo niebezpiecznej pracy, jaką wykonują górnicy w kopalni odkrywkowej oraz zapoznali dzieci z ciekawymi pojęciami typu: ,,park maszynowy” i ,,odstrzał.” Goście prezentujący się niezwykle uroczyście w galowych mundurach i czapkach ,,czako,” z pięknymi, białymi pióropuszami - opowiedzieli dzieciom jak  prymitywne były niegdyś warunki pracy w kopalni. Zaprezentowali nam także ciekawy film na temat górnictwa skalnego. Pani Edyta opowiedziała dzieciom w pięknej gwarze śląskiej interesującą „Legendę o Skarbniku” mieszkającym pod Ziemią. Ze strony dzieci padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które Pan Artur Widłak  udzielił profesjonalnie wyczerpujących odpowiedzi. Wyjątkową atrakcją podczas spotkania była możliwość przymierzenia czapki górniczej. Dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza na czapce uzależniony jest od rangi Górnika, o której świadczy także pyrlik - młot górniczy. Uwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć i wręczenie Przedszkolakom słodkich upominków. Pani Dyrektor w imieniu dzieci złożyła Gościom serdeczne podziękowania za wspaniale przeprowadzone zajęcia edukacyjne, zaś dzieci nagrodziły Gości dyplomami, laurkami i gorącymi brawami. Spotkanie z przedstawicielami górniczego świata przekonało nas o tym,  że praca w kopalni jest niebezpieczna, lecz niezwykle wartościowa. Tym bardziej cenimy trud i wysiłek  Górników życząc Im wszystkiego najlepszego.