^W górę strony
  
  
  
Get Adobe Flash player

Grupy integracyjne

Dzień Edukacji Narodowej

,,Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych.” Konfucjusz

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto w kalendarzu wydarzeń Przedszkola. Ucząc naszych Wychowanków miłości do wiedzy i poszanowania osiągnięć naukowych, uświadamiamy Dzieciom rolę edukacji w życiu człowieka i w rozwoju ludzkości. Każdego dnia uczestniczymy wraz z Dziećmi w lekcji szacunku do drugiego człowieka i wytworów jego pracy. Celem nadrzędnym naszych działań są Dzieci i ich potrzeby. Dlatego Dzień Edukacji Narodowej obchodzili bardzo uroczyście wszyscy Nauczyciele i Pracownicy placówki w towarzystwie naszych Podopiecznych i zaproszonych Rodziców. Dzieci z grupy Biedronek przedstawiły z tej okazji wzruszający program artystyczny. Piękne wierszyki, życzenia i piosenki były podziękowaniem dla całej Kadry za codzienną troskę, serdeczność i okazywane serce. Na zakończenie występu, Biedroneczki wręczyły wszystkim Pracownikom Przedszkola ozdobne, szklane lampioniki, wykonane własnoręcznie pod czujnym okiem swoich Pań. Za wspaniały pokaz swoich umiejętności  Biedroneczki zostały nagrodzone gromkimi brawami przez uczestników uroczystości. Następnie Pani Dyrektor skierowała do wszystkich Pracowników wiele ciepłych słów oraz życzenia wytrwałości, siły i motywacji do podejmowania wyzwań, uśmiechu, pozytywnej energii i sukcesów w pracy z Dziećmi. Gratulacje i piękne życzenia złożyli także Kadrze Przedszkola Przedstawiciele Rady Rodziców, ciesząc się wraz z nami z osiągnięć wszystkich Przedszkolaków i uświetniając uroczystość kolorowymi, przepysznymi muffinkami z czekoladą. Dzień  Edukacji Narodowej upłynął nam w radosnej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy naszym kochanym Przedszkolakom i ich Rodzicom za pamięć i życzenia. 

 

Koncert Kameralny
,,Jesienne koraliki”

Pozostając w jesiennej aurze, w dniu 16 października 2018r. z niecierpliwością wyczekiwaliśmy na pierwszy koncert, rozpoczynający cykl spotkań z Muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Po tradycyjnym muzycznym powitaniu Dzieci wysłuchały pierwszego utworu i uruchomiły wyobraźnię, aby określić jaki humor ma Pani Jesień w tej kompozycji. Pomysłów było mnóstwo: zły, smutny, „trochę wesoły, a trochę smutny”, ale Pani Olga wyjaśniła Dzieciom co oznacza słowo „melancholijny” i wspólnie uznaliśmy, że to określenie najbardziej pasuje do utworu. Następnie wysłuchaliśmy utworu Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”. Dzieci szybko ustaliły, że w utworze zawarte są opowieści o tańczących na wietrze, kolorowych liściach, pochmurnym niebie i kroplach deszczu. Podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania z muzyką, towarzyszyły nam: fortepian, instrumenty perkusyjne z różnych stron świata oraz niezwykły bębęn, który z pomocą magicznej sztuczki zamieniał się w werbel. Jak się potem okazało, dźwięku dochodzącego z bębna nie zmieniły czary tylko specjalna sprężyna, którą naciąga się za pomocą małej dźwigni. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem niezwykłych instrumentów perkusyjnych: rur deszczowych, kolorowych grzechotek o różnych brzmieniach oraz metalowych „szejkerów”, które mogliśmy poznać podczas tego spotkania. Każdy Przedszkolak zastanawiał się skąd nasi Goście mają tak wspaniałe instrumenty. Pani Olga zdradziła nam w sekrecie, że „tyle ile jest kultur, tyle może być rodzajów instrumentów”. Na zakończenie Dzieci zagrały wspólny koncert z Muzykami. Przedstawiciele z grupy Maluszków grały na foliach i specjalnym „burzowym” instrumencie. Pracowite Przedszkolaki z grupy „Pszczółek” wyczarowały kropelki deszczu, grając na „szejkerach” i grzechotkach, a dzielne Starszaki świetnie radziły sobie z ogromnymi rurami deszczowymi. W przedszkolu rozbrzmiały dźwięki ulewy :) Na szczęście deszcz się skończył i po burzy wyszło piękne słońce. Wspólne akompaniowanie na instrumentach perkusyjnych pomogło stworzyć wspaniałą atmosferę i wyczarować uśmiech na twarzach Przedszkolaków w tym pięknym jesiennym dniu. 

 

Ślubujemy…

W dniach 23, 24, 25 i 26 października 2018 roku Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w uroczystościach Pasowania na Przedszkolaka i Starszaka. Nasi Milusińscy, którzy w tym roku szkolnym dołączyli do naszej Przedszkolnej Braci, złożyli uroczyste ślubowanie. Była to wspaniała okazja dla nas wszystkich, do przypomnienia ważnych słów przysięgi. Podniosłą atmosferę podkreśliły barwne dekoracje, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową Uroczystość. Wszystkie Przedszkolaki w galowych strojach z dumą zaprezentowały umiejętności aktorsko-wokalne. Grupa ,,Biedronek" swoim występem wprowadziła zaproszonych Gości w jesienną aurę, prezentując niebywałe umiejętności aktorskie w spektaklu ,,Barwy Jesieni.” Grupa ,,Pszczółek przeniosła swoich Gości w świat bajek, prezentując montaż słowno-muzyczny ,,Bajkowy pociąg,” który przejeżdżając przez stacje: Pantofelek, Kapturkowo, Łąkowo, Piernikowo i Krasnalowo przypomniał nam przygody znanych, bajkowych postaci. Zatrzymując się na stacji Przedszkole dowiózł bezpiecznie Dzieci na Uroczystość Pasowania na dzielnego Przedszkolaka. Dzieci z grup ,,Muchomorków” i ,,Krasnali” zaprezentowały Gościom bajkę ,,Królewna Śnieżka.” Nasza bohaterka przypomniała Dzieciom przesłanie, że warto być pracowitym, przyjaznym, życzliwym, opiekuńczym i wyrozumiałym dla innych i że dobro powraca. Zwieńczeniem pięknego występu Starszaków był Menuet z barwnymi chustami, po którym Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. Przejęte Maluszki z grupy ,,Motylków” wystąpiły po raz pierwszy przed swoimi Rodzicami. W części artystycznej zaprezentowały umiejętności aktorsko - wokalne, dając tym samym dowód, jak wiele nauczyły się przez dwa miesiące uczęszczania do przedszkola. Z zapartym tchem recytowały wiersze, radząc sobie wyśmienicie. Z ogromnym przejęciem śpiewały piosenki o przygodach, jakie czekają na Nich w przedszkolu. Na koniec części artystycznej zaprezentowały wspólny radosny taniec w kole.  Wzruszeni Rodzice i Opiekunowie nagrodzili gromkimi brawami swoje Pociechy, które wytrwały dzielnie do końca występu. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez Dzieci Ślubowania, po którym Pani Dyrektor za pomocą zaczarowanego ołówka dokonała Aktu Pasowania, przyjmując tym samym Dzieci do grona Przedszkolaków i Starszaków. Równie ważnym wydarzeniem w tym wyjątkowym dniu, było złożenie Uroczystej Przysięgi przez Rodziców, którzy ślubowali słuchać uważnie słów swoich Dzieci, doceniać ich starania i trud, darzyć miłością i dostrzegać w Nich unikalny dar. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości każde Dziecko otrzymało z rąk Pani Dyrektor kolorowy dyplom, oraz ufundowany przez Radę Rodziców ,,prezent niespodziankę” - przygotowany pracowicie przez Wychowawców. Dziękujemy Dostojnym Gościom za przybycie, brawa oraz łzy wzruszenia. Na pewno wszyscy nasi dzielni, wspaniali i kochani Milusińscy oraz ich Najbliżsi, na długo zachowają w pamięci wyjątkowy i uroczysty Dzień Ślubowania. 

Biedronki

Pszczółki

Muchomorki i Krasnale

Motylki

 

 

Jasełka w Przedszkolu

Tradycja wystawiania Spektakli Bożonarodzeniowych wpisana jest od wielu lat do kalendarza imprez i uroczystości naszego przedszkola. Także i w tym roku Dzieci zaprezentowały swoim Najbliższym pełne uroku, nadziei, miłości i radości Jasełka. Dzięki tej wspaniałej tradycji Przedszkolaki, zaproszeni Goście i Pracownicy Przedszkola mogli poczuć radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Piękna w swej prostocie scenografia, sianko ułożone w szopce, żłóbek z maleńkim Jezusem - wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy po bezowocnym poszukiwaniu schronienia dla mającego przyjść na świat Syna Bożego, zmuszeni byli zanocować w ubogiej stajence. Sceny z życia Nowonarodzonego Dzieciątka, spieszących do Betlejem Aniołów, Pasterzy oraz Trzech Króli przedstawione przez Dzieci, wzbogacone były pięknymi kolędami i pastorałkami. Niesamowity klimat ,,Nocy Betlejemskiej” podkreślił także blask świateł, ciekawe kostiumy oraz ogromne zaangażowanie Przedszkolaków. W tym roku przygotowaliśmy wiele niespodzianek: urokliwy taniec Aniołków z białymi szarfami w wykonaniu Starszaków, kolędy z akompaniamentem pianina i gitary, zaśpiewane przez z Dzieci z grupy Biedronek i Ich Rodziców z udziałem Madzi i Asi - Absolwentek naszego Przedszkola, piękny walc Śnieżynek z białymi rekwizytami w wykonaniu Maluszków do muzyki J. Straussa, wspaniały występ Dzieci z grupy Pszczółek  oraz ich Rodziców, którzy wcielili się w role Maryi, Józefa i barwnych Kolędników, wśród których nie zabrakło Aniołka, Diabełka, Pani Życia czyli Śmierci, Turonia i Gwiazdora oraz wspólne kolędowanie. Występy młodych i nieco starszych Aktorów wywołały silne poruszenie i wiele emocji nie tylko wśród Rodziców. Na zakończenie uroczystości, po gromkich brawach i gratulacjach złożonych Dzieciom i Rodzicom za wspaniały występ zaś Kadrze Przedszkola za przygotowanie programu i urokliwych, świątecznych dekoracji, zgromadzeni Goście wysłuchali świątecznych życzeń złożonych przez Panią Dyrektor Renatę Pająk. Następnie zgodnie z tradycją bożonarodzeniową wszyscy Rodzice i Opiekunowie zasiedli wraz z Dziećmi w świątecznym kręgu, połamali się symbolicznie opłatkiem i wspólnie kolędowali z Pracownikami Przedszkola. Dzieci przygotowały również dla zaproszonych Gości miłą niespodziankę. Rodzice zostali obdarowani upominkami wykonanymi przez naszych Milusińskich, które podkreśliły wagę świątecznych chwil spędzonych z Dziećmi w Przedszkolu. 

Biedronki

 

Pszczółki

Muchomorki i Krasnale

Motylki

 

 

11 Listopada
„Święto Niepodległości”

W tym roku obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter. W dniu 9 listopada 2018r odbyła się w naszym Przedszkolu uroczysta Akademia przygotowana przez Dzieci z grupy Muchomorków i Krasnali z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby przypomnieć historię rozbiorów i walki o wolność oraz uczcić tę szczególną rocznicę, Dzieci, w obecności zaproszonych Gości oraz Koleżanek i Kolegów, zaprezentowały trudną drogę, jaką musieli przebyć Polacy, aby odzyskać utraconą niepodległość. Program artystyczny rozpoczął się wspaniałym wykonaniem  polskiego tańca narodowego, Poloneza, po którym wspólnie zaśpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki Hymnu Polski, pieśń J. Wybickiego „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie Starszaki  zabrały nas w podróż do przeszłości, która rozpoczęła się od momentu utraty przez Polskę niepodległości w 1775 roku. Poprowadziły nas przez wiek XIX, ukazując walkę narodowowyzwoleńczą aż do roku 1918, kiedy to w listopadzie, po 123 latach niewoli, Polacy mogli się cieszyć odzyskaną wolnością. Głównym celem spotkania było kształtowanie patriotycznej postawy i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych: Godła, Flagi i Hymnu Polski. Słowem i piosenką Dzieci oddały szacunek symbolom narodowym oraz uczestnikom walki o wolność i niepodległość, a także wyraziły swoją miłości do Ojczyzny. Starszaki z ogromnym zaangażowaniem uczyły się swoich ról pod okiem Wychowawców. Sceny przez nich odtwarzane wprowadziły Widzów w klimat tych niezwykle ważnych wydarzeń historycznych. Piękna dekoracja i kostiumy Wykonawców pozwoliły nam wyobrazić sobie ducha tamtych lat. Mali Aktorzy z powagą i dumą recytowali wiersze patriotyczne, takie jak ,,Katechizm Polaka’’ i ,,Skarby Polski’’, kreując tym samym podniosłą i jednocześnie wzruszającą atmosferę, skłaniając do zadumy nad trudną przeszłością naszego narodu. Niezwykłym akcentem podczas uroczystości  było wykonanie piosenek i pieśni wojskowych: ,,Taki kraj’’, ,,Legiony”, „Dziś idę walczyć mamo’’, ,,Niepodległość”, których słowa i piękna melodia wywołały łzy wzruszenia wśród dorosłych Widzów. Z podziwem obserwowaliśmy wspaniałe wykonanie wspomnianego już „Poloneza” oraz tańca z biało-czerwonymi kwiatami do muzyki Johannesa Brahmsa, których znakomity układ choreograficzny, a przede wszystkim dostojna i godna postawa tancerzy, stanowiły o sile ich wyrazu. Aby podkreślić podniosły nastrój uroczystości, Dzieci przybyły na akademię w galowych strojach z kotylionami w barwach biało-czerwonych. W tym wyjątkowo ważnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas dostojni Goście – Rodzice i Opiekunowie, którzy nagrodzili Małych Artystów gromkimi brawami. Po występie, Pani Dyrektor złożyła podziękowania Wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, za wspaniałą i niezwykle wzruszającą lekcję historii, której powagę podkreśliła wyjątkowa scenografia i oprawa muzyczna. Podziękowała także Szanownym Gościom za przybycie i nadanie uroczystości wyjątkowego znaczenia. Po występie, Dzieci udały się z wizytą do naszych zaprzyjaźnionych Sąsiadów – Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Jana i Marysieńki Sobieskich, w Kielcach, aby zaprezentować Im program artystyczny i dzielić z Nimi radość z okazji Święta Niepodległości. Ta żywa lekcja historii była okazją, by oddać hołd pokoleniom Polaków, którzy dzięki swojej ofiarności przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. Z dumą wspominamy bohaterów pól bitewnych, prześladowanych czy skazanych na wygnanie, którzy nie tracili ducha i wierzyli, że Polska będzie kiedyś niepodległa. Święto Niepodległości uczciliśmy w podniosłym, refleksyjnym i zarazem radosnym nastroju, bowiem 100 lat temu nasza Ojczyzna narodziła się na nowo i Polska powróciła na mapę Europy. Zawdzięczamy to tysiącom ludzi, którzy w sercu przez lata nosili obraz wolnej Polski, dumnej i niepodległej Ojczyzny. Dzięki ich marzeniom o wolności, odwadze i poświęceniu, my, dzisiejsze pokolenie znamy niewolę i wojnę tylko z lekcji historii. Mamy nadzieję, że wychowując Dzieci w duchu miłości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, Polska pozostanie wolnym i suwerennym Państwem. 

 

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.