^W górę strony
  
  
  
Get Adobe Flash player

Koncert Kameralny
„Muzyczne Konstrukcje”

W poniedziałek 16 października 2017r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbył się w naszym przedszkolu koncert kameralny, w wykonaniu zaprzyjaźnionych z nami Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej Cykl spotkań rozpoczęliśmy od koncertu pn. „Muzyczne Konstrukcje,” podczas którego Artyści porównali muzykę do budowli z jakże bliskiego dzieciom materiału... kolorowych klocków. Przedszkolaki na własne uszy i oczy mogły przekonać się, że do powstania konstrukcji dźwiękowych potrzebne są odpowiednie materiały i wytężona praca. Pierwszy skoczny i żywiołowy utwór pt. „Taniec bałkański,” wskazał podstawowy element dzieła muzycznego tj. RYTM, zaś jego „koleżanka” MELODIA, pięknie ,,popłynęła” w melancholijnym „Kanonie” Pachelbela. Do tej nierozłącznej pary, po wysłuchaniu trzeciego utworu „Rondo Alla Turca” Mozarta, dołączyło TEMPO (szybkie, umiarkowane oraz wolne). Zabawnym akcentem był „taniec dłoni,” w rytm granego przez Muzyków „Hot Points” Frossiniego. Wszystkie „łapki” ochoczo uczestniczyły we wspólnej zabawie. Ostatni utwór „Tango Pour Claude” Galliano, uwypuklił obecność DYNAMIKI oraz AKCENTU w dziele muzycznym. W taki oto ciekawy i przyjazny Dzieciom sposób zaprezentowany przez Panią Olgę, mogliśmy sprawdzić jakie konstrukcje dźwiękowe tworzyli jedni z największych kompozytorów oraz jakie elementy się na nie składają. A to wszystko przy pomocy instrumentów: fortepianu i akordeonu, którego budowę i zasadę działania zaprezentował w trakcie koncertu grający na nim Pan Krzysztof. Serdecznie dziękujemy za niezwykle interesującą lekcję i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z „żywą” muzyką.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkowym wydarzeniem dla Dzieci i wszystkich Pracowników oświaty. Starszaki z grupy Muchomorków pod czujnym okiem Pani Moniki Stawarz i Pań pracujących w grupie, przygotowały uroczysty i pełen humoru program artystyczny, w którym podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za codzienną troskliwą opiekę oraz pasję i zaangażowanie w proces edukacji, pozwalający zrozumieć Dzieciom rolę nauki w życiu człowieka. Zaproszeni Goście z uśmiechem nagrodzili brawami pomysłowe i żartobliwe wiersze na temat pracy i obowiązków kadry przedszkola. Wysłuchali z uwagą i wzruszeniem życzeń i piosenek będących pięknym podziękowaniem za całoroczną pracę. Dzieci obdarowały Nauczycieli i wszystkich Pracowników uroczymi upominkami z mądrą sową, dedykującą im piękne życzenia. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami i smacznymi cukierkami. Pani Dyrektor skierowała do Grona Pedagogicznego oraz Niepedagogicznego, wiele ciepłych słów oraz życzenia zdrowia, uśmiechu, pozytywnej energii i sukcesów w pracy zawodowej. Także Rada Rodziców złożyła Kadrze Przedszkola serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie w rozwój przedszkola oraz życzenia wytrwałości w realizacji powierzonych zadań, pogody ducha, sukcesów dydaktycznych oraz pełnych wdzięczności i ufności uśmiechów Dzieci. Miłą niespodzianką dla uczestników uroczystości były upieczone przez Dzieci i Rodziców pyszne ciasta i ciasteczka oraz piękne i kolorowe ,,herbaciane kwiaty.” Dzień Edukacji upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a moc buziaków i uśmiechów pozostanie z nami na cały rok. Dziękujemy naszym wspaniałym Pociechom i Ich Rodzicom.

Kolory Jesieni

W dniu 6 października 2017r. Dzieci z naszego przedszkola radośnie powitały piękną i kolorową Jesień. Podczas zajęć dydaktycznych rozmawialiśmy o zwiastunach i darach jakie przynosi nam ta piękna pora roku. W kącikach przyrody pojawiły się pyszne orzechy, owoce jarzębiny, szyszki, żołędzie i błyszczące kasztany, z których wyczarujemy ,,leśne ludziki.” Do szatni zawitały sympatyczne jeżyki, wykonane przez Dzieci podczas zajęć plastycznych, z kolorowymi odbiciami dziecięcych dłoni zamiast igiełek. Przedszkolaki z grupy Pszczółek zaprezentowały  uroczy spektakl pt:,,Kolory Jesieni,” który bardzo podobał się wszystkim Dzieciom. Przy dźwiękach nastrojowej muzyki zawitała do przedszkola Pani Jesień, w ogromnym kapeluszu przyozdobionym jesiennymi darami. Przyniosła Dzieciom prezenty charakterystyczne dla tej pory roku: jabłuszko, gruszkę i jarzębinę. Na scenie pojawił się też ,,porywisty” wiatr, rude wiewióreczki i wróżki, które wyczarowały wiele jesiennych barw. Dzieci pięknie prezentowały się w strojach nawiązujących do jesiennych pejzaży. Niezwykłą atmosferę podkreśliła dekoracja z barwnych liści, kasztanów i owoców dyni.

Dzień Czekolady

Po obejrzeniu spektaklu świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Czekolady. Nasze najmłodsze Biedronki degustowały smak pysznych babeczek przygotowanych i wspólnie ozdobionych przez Dzieci i Panie z grupy. Wszystkim bardzo smakowały kruche babeczki z serkiem, owocami i Nutellą, czekoladowe muffinki oraz inne łakocie. Grupa Pszczółek uczciła sukces barwnego, jesiennego spektaklu czekoladowymi wafelkami. Starsi koledzy z grupy Motylków i Stokrotek poznali proces produkcji czekolady, rozpoznawali na zdjęciach ziarna kakaowca i brązowe przyprawy, które rozgrzewają nas w jesienne wieczory. Dzieci częstowały się aromatycznymi smakołykami, przygotowanymi na bazie czekolady. Samodzielnie przygotowali również kajmaki z tym wybornym smakołykiem. Starszaki z grupy Muchomorków rozmawiały o piramidzie żywienia, szukając poziomu, w którym mogłyby umieścić czekoladę. Okazało się, że to prawdziwi smakosze. Każdy z nich potrafił rozpoznać z zamkniętymi oczami smak mlecznej, gorzkiej i białej czekolady. Hitem dnia okazał się deser przygotowany przez Muchomorki - czyli pyszne banany w polewie czekoladowej. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia wszystkich Przedszkolaków na tle pięknej dekoracji, przedstawiającej galerię smakowitych, czekoladowych wypieków i pralinek. Ten radosny, jesienno-czekoladowy dzień na długo pozostanie w pamięci Przedszkolaków!

WYCIECZKA DO PASIEKI RODZINNEJ
"MIODY NAPĘKOWSKIE"

W dniu 10 października 2017r. Starszki z grup: „Motylków,” „Stokrotek” i „Muchomorków” wybrały się na wycieczkę do Pasieki Rodzinnej „Miody Napękowskie” w gminie Bieliny. Pragniemy dodać, że dzięki współpracy z Ligą Ochrony Przyrody otrzymaliśmy dofinansowanie do przejazdu autokarem. Pasieka prowadzona jest na bazie pszczelarskich tradycji rodzinnych przez Państwa Martę i Ireneusza Bęben i została włączona do Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej specjalnością są miody spadziowe z drzew iglastych, rosnących w sercu Gór Świętokrzyskich. Gospodarze podczas oprowadzania po pasiece, w niezwykle ciekawy i przystępny dla Dzieci sposób opowiadali o swoich „małych podopiecznych” i ich świecie. Wizyta została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, pod wodzą Pana Ireneusza, Przedszkolaki poznały budowę i wyposażenie ula, ciekawostki z życia pszczół oraz tajemnice powstawania miodu. Duże zainteresowanie wzbudziły narzędzia pszczelarskie takie jak: podkurzacz, w którym gospodarz rozpalił próchno aby Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć ale i poczuć w jaki sposób działa urządzenie do odymiania pszczół; dłuto używane do podważania sklejonych ramek i zmiotki. Wiele radości sprawiło Przedszkolakom samodzielne wybieranie miodu z ramki za pomocą odsklepiacza widelcowego. Niewątpliwą atrakcją było aktywne uczestniczenie w „odwirowywaniu” miodu z ramek. Jak na prawdziwych pszczelarzy przystało, Dzieci wykonały tę  pracę w specjalnych kombinezonach i kapeluszach z siatką ochronną. Pan Ireneusz wykazał się dużą cierpliwością i poczuciem humoru, odpowiadając na ogrom pytań zadawanych przez naszych Milusińskich. W drugim etapie, pod opieką przemiłej Pani Marty, rolę pszczół w przyrodzie przybliżyła Dzieciom prezentacja multimedialna, poparta sztucznymi okazami pracowitych owadów, a także specjalne okulary, dzięki którym Przedszkolaki sprawdziły w jaki sposób widzą świat nasze przyjaciółki pszczółki, co wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. Podczas warsztatów edukacyjnych Dzieci wykonały ciekawe prace: pokolorowały postacie pszczół na ilustracjach i stworzyły papierowe kwiatki z pręcikami. Jednak najwięcej entuzjazmu wywołało samodzielne wytworzenie świecy z wosku pszczelego. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć degustacji owocu pracy tych wspaniały owadów. A wszystkie miodki były... hmm, palce lizać. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za cenną lekcję szacunku do przyrody, wspaniałe wielozmysłowe doznania oraz jak na „Pasiekę Rodzinną” przystało - iście rodzinną atmosferę. Mamy nadzieję na kolejne owocne spotkania z ,,Pszczółkami.”

MOC BUZIAKÓW DLA CHŁOPAKÓW

Pod takim hasłem obchodziliśmy szczególne święto naszych małych dżentelmenów. Mimo, iż Dzień Chłopca w tym roku przypadał w dniu wolnym od pracy, to wszystkie Panie, te duże i te małe, pamiętały by złożyć Chłopcom życzenia: zdrowia, radosnego humoru i wszystkiego najlepszego bo...
„Każdy z nich liczne ma talenty,
Każdy jest uprzejmy i uśmiechnięty.
Każdy Cię miło zaskoczyć może,
Kiedy po prostu Ci w czymś pomoże”.
Oczywiście nie zabrakło również upominków i smakołyków. Każdemu Małemu Mężczyźnie wręczono świecącą piłeczkę, pamiątkową zapinkę oraz pysznego cukierka. Ale, ale... aby Dziewczynkom także osłodzić ten dzień, wszystkie otrzymały smakowite babeczki, upieczone przez Mamę naszej kochanej Julii z grupy Stokrotek. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
A skoro już o Stokrotkach mowa – punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Chłopca był piękny występ Dzieci z grupy Motylków i Stokrotek. Dziewczynki wyrecytowały i wyśpiewały swoim Kolegom moc życzeń, które „powędrowały” również do goszczących na występie Pana Konserwatora i Pana Fotografa. Bardzo zabawnym akcentem był test sprawności fizycznej oraz wiedzy na temat klubów piłkarskich
i marek samochodów, podczas których dzielnie „walczył” także Pan „Dzidek”. Program zwieńczył wspólny taniec przy wesołej muzyce.
Była to wspaniała okazja do integracji Dzieci ze wszystkich grup, a zarazem lekcja okazywania sobie szacunku i umiejętności sprawiania drobnych przyjemności drugiemu człowiekowi, którą na długo zapamiętamy. Wszystkiego najlepszego dla Mężczyzn i Chłopców.

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.