Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

W środę, 9 marca z okazji XXIV Tygodnia Kultury Języka Dzieci z grupy „Muchomorków” wyruszyły autobusem na wycieczkę do Muzeum Historii Kielc mieszczącego się przy ulicy Św. Leonarda 4. W muzeum przywitała nas miła Panie przewodnik, która zaprosiła grupę do pierwszej sali muzealnej. Dzieci usiadły na miękkich dywanikach, a pani z zaangażowaniem opowiedziała legendę  o powstaniu Kielc. Mało kto wie, że miasto to istnieje od ponad 900 lat. Legenda wiąże się z osobą Mieszka, syna króla Bolesława Śmiałego ", który miał polować w lasach porastających niegdyś te tereny.

W pogoni za zwierzyną książę ”padł bez ducha” uderzony konarem dębu. Przyśniło mu się, że zbójcy podają mu truciznę. Wtedy pojawił się święty Wojciech, a spod jego pastorału wytrysnęła struga wody, która przywróciła Mieszkowi siły. Ocalony książę postanowił zbudować w tym miejscu osadę, którą nazwał Kielcami na pamiątkę znalezionych w tym miejscu kłów dzika, a rzekę, która przywróciła mu siły, nazwał Silnicą.

Niezwykłą frajdą okazały się późniejsze warsztaty, na które zaprosiła nas Pani przewodniczka do drugiej sali muzealnej. Nawiązała tu do znanej legendy o sabatach czarownic na Łysiej Górze. W czasie sabatu czarownice doskonaliły swe rzemiosło, przygotowywały nowe czary, dzieliły się radami i sporządzały tajemnicze mikstury. Aby wprowadzić Dzieci w świat magii i czarów, pani przewodniczka przyniosła moździerz i zioła.  Każdy Przedszkolak mógł przyrządzić własną magiczną mieszankę. Oprócz tego Dzieci mogły podziwiać piękne eksponaty i fotografie związane z historią naszego pięknego Miasta.

Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy do przedszkola na obiad. Wyjazd do muzeum wzbudził wiele pozytywnych emocji w Dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze przez następne dni.