Wycieczka do Fundacji na rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących ,,VEGA”

W dniach 23, 24 i 25 lutego 2016 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do siedziby Fundacji ,,VEGA” w Kielcach, która powstała na rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących. Na miejscu zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez Gospodarzy Fundacji - Państwa  Ewę i Wojciecha Maj. Podczas warsztatów edukacyjnych dzieci  z dużym zainteresowaniem słuchały ciepłego i spokojnego głosu Pana Wojciecha, który jako osoba niewidoma opowiadał o możliwościach radzenia sobie z tą niepełnosprawnością. Pan Wojciech przeczytał także dzieciom bajkę o Tomciu Paluszku pisaną Brajlem. Atmosfera panująca w fundacji była iście domowa. Wszyscy goście zostali poczęstowani pysznymi kanapkami, które dzieci musiały przygotować samodzielnie. Z opaskami na oczach smarowały domowy chleb masłem i dżemem. Mogły w ten sposób wyobrazić sobie jak trudno jest osobom niewidomym wykonać te codzienną i wydawałoby się prozaiczną czynność. Wiele radości sprawiło dzieciom rozpoznawanie zawartości magicznych słoiczków. Każde dziecko z założoną na oczy specjalną opaską odgadywało za pomocą węchu, co jest w środku. Nie było to łatwe zadanie, jednak wielu przedszkolaków rozpoznało zapach pieprzu, czekolady czy cynamonu. W podobny sposób nasze dzieci rozpoznawały także zawartość tajemniczych woreczków, tym razem wykorzystując zmysł dotyku. Pani Ewa zaprezentowała dzieciom urządzenia elektroniczne: wagę i termometr, które informują osoby niewidome jaki jest ciężar i temperatura ich ciała. Te zadania uświadomiły naszym podopiecznym, jak ważne w życiu osób niewidomych są zmysły dotyku, węchu, słuchu i smaku, które stanowią podstawę funkcjonowania ludzi z niepełnosprawnością wzroku. Nasze Dzieci wzięły również udział w krótkich zajęciach z psem przewodnikiem, które bardzo ciekawie poprowadziła Pani Ewelina, na co dzień zajmująca się dogoterapią. Okazało się, że pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale także partner i pomocnik osób niepełnosprawnych. Wyjazdowe warsztaty edukacyjne w fundacji VEGA były dla naszych kochanych przedszkolaków jedną z najciekawszych form edukacji. Przybliżyły nam wszystkim świat osób niewidomych i dowiodły, że równie ciekawie można poznawać świat wielozmysłowo. Bardzo dziękujemy za wyjątkową przygodę i ciepłe przyjęcie ze strony Gospodarzy.