11 Listopada
„Święto Niepodległości”

W dniu 12 listopada 2015 r. obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, przygotowanej przez Dzieci z grupy „Muchomorków.” Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych. W tak ważnym dniu Dzieci prezentowały się niezwykle uroczyście w galowych strojach. Wszyscy wystąpili w białych koszulach. Chłopcy ozdobili je  czerwonymi muchami a dziewczynki wplotły we włosy czerwone kokardy. Aby podkreślić podniosły nastrój uroczystości, Dzieci z pozostałych grup przedszkolnych przybyły na akademię w kotylionach wykonanych w barwach ojczystych. Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz wyraziły swoją miłości do Ojczyzny.  Część artystyczna składała się z trzech etapów. W pierwszym, Wychowawca – Pani Małgorzata Wąsala wprowadziła zebranych w genezę Święta Niepodległości. W przystępny dla dzieci sposób zobrazowała sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położyła na ukazanie walecznego ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o wolną Ojczyznę. Czcząc pamięć tamtych dni, na koniec poetycko - patriotycznej części uroczystości wszyscy jej uczestnicy z wielką powagą zaśpiewali Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego.” Całości uroczystości dopełniła prezentacja dwóch  filmów animowanych - „Jestem Polakiem” i  „Symbole narodowe.” Swoją obecnością zaszczycili nas w tym jakże ważnym dniu dostojni Goście: Rodzice i Dziadkowie, którym bardzo podobał się przebieg uroczystości. Świadczył o tym nie tylko wyraz zadumy i uśmiech na twarzach obecnych ale również wypowiedzi Gości po występie dzieci: „(…) to była dla nas powtórka z historii - było przepięknie, patriotycznie i narodowo (…)”
Do wielu z nas dotarło, że 11 Listopada to nie tylko kolejny dzień wolny od pracy, ale to wielkie Święto Narodowe. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w Przedszkolu i mamy nadzieję, że na długo zapadnie w pamięci naszych „Małych Polaków”.